Przejdź do treści

Klęska żywiołowa wszech czasów w Brazylii. Są ofiary śmiertelne, wydano nakaz ewakuacji: szokujące zdjęcia

04/05/2024 20:46 - AKTUALIZACJA 04/05/2024 20:47

Klęska żywiołowa w Brazylii: Ulewne deszcze powodują ogromne powodzie w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii. Co najmniej 57 osób nie żyje, wiele wciąż jest uznawanych za zaginione. W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych widać jak poziom rzeki podniósł się i przerwał most na autostradzie pomiędzy bazą lotniczą Santa Maria a Silveira Martins.

Klęska żywiołowa w Brazylii

Liczba ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy, które nawiedziły najbardziej wysunięty na południe stan Rio Grande do Sul w Brazylii, wzrosła do 57 – podały w sobotnie popołudnie lokalne władze cytowane przez Reuters. 67 osób jest nadal zaginionych, a ponad 32 000 ewakuowano, gdy gwałtowne burze nawiedziły prawie dwie trzecie z 497 miast stanu, który graniczy z Urugwajem i Argentyną.

W wielu miejscach powodzie zniszczyły drogi i mosty. Burza spowodowała także osunięcia ziemi i częściowe zawalenie się tamy w małej elektrowni wodnej. Władze podały, że druga tama w mieście Bento Goncalves również jest zagrożona zawaleniem. W Porto Alegre, stolicy Rio Grande do Sul, jezioro Guaiba wystąpiło z brzegów, zalewając ulice. Międzynarodowe lotnisko w Porto Alegre zawiesiło wszystkie loty na czas nieokreślony.

Władze wydały nakaz ewakuacji

Władze wydały nakazy ewakuacji niektórych dzielnic stolicy stanu Porto Alegre, poinformowała agencja AFP. Poziom przepływającej przez miasto rzeki Guaiba podniósł się powyżej pięciu metrów, więcej niż podczas historycznej powodzi z 1941 roku. Bez prądu zostało 350 tys. domów i mieszkań.
Przeczytaj także: Olbrzymia erupcja wulkanu: uruchomiono najwyższy alarm tsunami

Według meteorologów, w północnych i północno-wschodnich regionach w ciągu najbliższych 36 godzin spodziewane są nadal deszcze, ale z upływem czasu powinny maleć.

Ulewne deszcze nawiedziły Rio Grande do Sul już we wrześniu ubiegłego roku , gdy tropikalny cyklon spowodował powodzie, w których zginęło ponad 50 osób. źródło: Reuters, PolishObserver.com