Przejdź do treści

Olbrzymia erupcja wulkanu: uruchomiono najwyższy alarm tsunami

18/04/2024 09:32 - AKTUALIZACJA 04/05/2024 21:00
Olbrzymia erupcja wulkanu

Ostrzeżenie przed tsunami zostało wydane w Indonezji po olbrzymiej erupcji wulkanu Ruang. Władze azjatyckiego kraju nakazały ponad 11 tysiącom osób opuszczenie obszaru dotkniętego tym zjawiskiem. Wulkan położony jest w północnej części wyspy Sulawesi. Według Indonezyjskiego Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Katastrof Geologicznych w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do co najmniej pięciu poważnych erupcji. Władze postanowiły zatem podnieść alarm na najwyższy poziom.

Olbrzymia erupcja wulkanu

Lotnisko Manado zostało zamknięte na 24 godziny z powodu opadu popiołu. Z obszaru ewakuowano ponad 800 osób , a władze teraz poszerzyły strefę ewakuacji po podniesieniu przez agencję wulkanologiczną poziomu alarmowego.
Przeczytaj: Klęska żywiołowa wszech czasów w Brazylii. Są ofiary śmiertelne, wydano nakaz ewakuacji: szokujące zdjęcia

„Spadające kamienie i popiół uszkodziły domy, co zmusiło pobliski szpital do ewakuacji” – powiedział urzędnik agencji wulkanologicznej Heruningtyas Desi Purnamasari.

@polskiobserwator.de

Olbrzymia erupcja wulkanu: uruchomiono najwyższy alarm tsunami wulkan tsunami

♬ original sound – Polski Obserwator – Polski Obserwator

„Służby otoczyły obszar sześciu kilometrów wokół wulkanu i ewakuują mieszkańców, także z sąsiedniej wyspy Tagulandang” powiedział Abdul Muhari, rzecznik agencji łagodzenia skutków katastrof. Dodał, że należy natychmiast ewakuować około 1500 osób z obszarów wysokiego ryzyka, a zagrożenie może dotyczyć prawie 12 000 kolejnych.
Przeczytaj: Trzęsienie ziemi w Japonii. Wstrząs o sile 6 w skali Richtera w rejonie elektrowni jądrowej Fukushima

To nie pierwsze tego typu zagrożenie, które dotyka Indonezję. W 2018 r. erupcja wulkanu Anak Krakatau spowodowała tsunami wzdłuż wybrzeży Sumatry i Jawy. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła wtedy 430. źródło: Reuters, PolishObserver.com