Przejdź do treści

Kardiolog ostrzega przed popularną dietą. Istnieje ryzyko śmierci

14/04/2024 09:35 - AKTUALIZACJA 14/04/2024 09:39
Post przerywany szkodliwy dla serca

W ostatnich latach post przerywany, polegający na spożywaniu posiłków tylko w określonych porach dnia, zyskał na popularności. Jednak nowe badanie sugeruje, że istnieje powód do zachowania ostrożności. Wykazano, że osoby stosujące tę modną formę diety i kontroli wagi mogą być bardziej narażone na ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

Kardiolog ostrzega przed popularną dietą

Wyniki badania zaprezentowano w poniedziałek podczas spotkania American Heart Association w Chicago. Skupiono się na popularnej wersji postu przerywanego, która obejmuje jedzenie tylko przez osiem godzin, a poszczenie przez co najmniej 16 godzin dziennie. W badaniu przeanalizowano dane dotyczące nawyków żywieniowych 20 000 dorosłych w całych Stanach Zjednoczonych, których obserwowano w latach 2003–2018. Ustalono, że u osób przestrzegających ośmiogodzinnego planu odżywiania ryzyko śmierci z powodu chorób serca było o 91% wyższe w porównaniu z osobami które przestrzegały bardziej tradycyjnego schematu żywieniowego, polegającego na jedzeniu przez 12-16 godzin każdego dnia.

Naukowcy odkryli, że zwiększone ryzyko dotyczyło także osób, które już cierpiały na choroby przewlekłe lub nowotworowe. U osób z istniejącą chorobą układu krążenia, które przestrzegały założeń okna żywieniowego, ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub udaru było o 66% wyższe.
Czytaj dalej pod materiałem wideo

Wyniki badania sugerują, że osoby stosujące post przerywany przez dłuższy czas, zwłaszcza te cierpiące na choroby serca lub raka, powinny zachować „szczególną ostrożność” – powiedział Victor Wenze Zhong, główny autor i kierownik wydziału epidemiologii i biostatystyki w Szanghajskiej Szkole Medycznej Uniwersytetu Jiao Tong w Chinach.

Zhong i jego współpracownicy przeprowadzili to badanie, ponieważ chcieli zobaczyć, jak codzienne jedzenie w trakcie wąskiego okna żywieniowego wpływa na choroby serca i ryzyko śmierci. Naukowcy byli zaskoczeni ustaleniami, gdyż spodziewali się odwrotności uzyskanego wyniku.

„Spodziewaliśmy się, że długotrwałe stosowanie postu przerywanego będzie skorelowane z obniżonym ryzykiem śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych, a nawet śmierci z dowolnej przyczyny” – oświadczył.
Sprawdź: Doktorzy ostrzegają: Uważaj na te tabletki z witaminą D

Utrata beztłuszczowej masy mięśniowej

Dane nie wyjaśniają, dlaczego stosowanie okna żywieniowego stanowi ryzyko dla zdrowia. Jednak naukowcy odkryli, że osoby przestrzegające formę diety, gdzie jedzą przez osiem godzin i poszczą przez 16, miały mniej beztłuszczowej masy ciała w porównaniu z osobami, które jadły przez dłuższe okresy w ciągu dnia. To potwierdza wcześniejsze badanie kliniczne opublikowane w JAMA Internal Medicine, które wykazało, że osoby stosujące post przerywany przez trzy miesiące straciły więcej mięśni niż grupa kontrolna, której nie przypisano do stosowania postu.

Utrzymywanie mięśni w miarę upływu lat się jest ważne, gdyż chroni przed upadkami i niepełnosprawnością oraz może poprawić zdrowie metaboliczne. Badania wykazały, że niska masa mięśniowa wiąże się z wyższą śmiertelnością, w tym większym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca -powiedział Zhong.

Specjalista podkreślił, że ustalenia nie są ostateczne. Badanie odkryło korelację między ograniczeniem czasu jedzenia a zwiększoną śmiertelnością, ale nie wykazało związku przyczynowo-skutkowego. Możliwe jest, że osoby, które ograniczyły spożywanie pokarmu do ośmiu godzin dziennie, miały inne nawyki lub czynniki ryzyka, które mogą wyjaśniać zwiększone prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób serca. Naukowcy zauważyli również, że w badaniu wykorzystano informacje na temat diety podawane przez samych uczestników. Możliwe jest również, że uczestnicy nie zawsze dokładnie podawali czas trwania posiłków.
Przeczytaj: Zaklejanie ust plastrem do snu. Pomoc w walce z chrapaniem

Okno żywieniowe 16:8. Modna forma diety i kontroli wagi

Post przerywany jest szeroko promowany przez gwiazdy i ekspertów w dziedzinie zdrowia, którzy twierdzą, że powoduje on utratę wagi i szereg korzyści zdrowotnych. Jest stosunkowo prosty, ponieważ zwykle nie wiąże się z nadmiernym ograniczeniem żywności. Praktykujący go często jedzą i piją, co chcą, oby przestrzegać ośmiogodzinnego okresu jedzenia – to jedyna zasada.

Źródło: washingtonpost.com, polskiobserwator.de

Tagi: