Przejdź do treści

Japoński trik śniadaniowy: Oto jak udaje im się zachować szczupłą i zdrową sylwetkę

09/05/2024 19:00 - AKTUALIZACJA 15/05/2024 18:18
Japoński trik śniadaniowy

Japoński trik śniadaniowy – Częstość występowania otyłości i nadwagi w kraju wschodzącego słońca wynosi zaledwie 3,5% całej populacji. Dzieje się tak pomimo faktu, że jednym z ikonicznych wizerunków Japonii jest zapaśnik sumo, charakteryzujący się swoimi rozmiarami. Dane pokazują jednak, że Japonia jest jednym z krajów rozwiniętych o najniższym wskaźniku otyłości. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość i nadwaga są znacznie mniej powszechnymi problemami zdrowotnymi na kontynencie azjatyckim w porównaniu z innymi regionami świata. Zawdzięczają to między innymi prostemu trikowi związanemu ze śniadaniem, który pozwala im utrzymać formę.

Japoński trik śniadaniowy

Niski wskaźnik otyłości wynika częściowo z japońskiej kultury, która promuje aktywny tryb życia – chodzenie i jazda na rowerze to powszechne środki transportu. Do tego dochodzą tradycyjne aktywności fizyczne, takie jak tai chi i karate. Wpływ na to ma również ich tradycyjna dieta, która jest uboga w tłuszcze nasycone i rafinowane cukry oraz bogata w pożywne pokarmy, takie jak ryby, ryż i warzywa. Czytaj dalej pod zdjęciem

Japoński trik śniadaniowy

W rzeczywistości jedna z diet, która znów stała się modna, opiera się na jedzeniu jednego banana na śniadanie. Dieta ta opiera się na podstawowej zasadzie: zacznij dzień od śniadania składającego się z samych bananów i wody. Po 15 lub 30 minutach można wypić herbatę imbirową lub podobny gorący napój. Ale, podobnie jak w przypadku wszystkich diet, istnieją zakazy, takie jak produkty mleczne, żywność bardzo przetworzona, smażone potrawy, ciasta, pizza i fast food. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo prosta i elastyczna dieta. Zaleca się jednak, aby nie jeść po godzinie 20:00 oraz unikać alkoholu i kofeiny, aby ułatwić zasypianie i odpowiedni odpoczynek. Czytaj dalej pod zdjęciem.

Jedną z głównych zalet japońskiej diety śniadaniowej z bananami jest zwrócenie większej uwagi na sygnały organizmu. Sugerując, że należy jeść tylko wtedy, gdy jest się głodnym i przestać, gdy jest się sytym, zachęca do bardziej świadomego związku z jedzeniem. Praktyka ta może pomóc zapobiec przejadaniu się i promować bardziej zrównoważone odżywianie w ciągu dnia.
Czytaj także: Japoński trik, dzięki któremu utrzymasz poziom swojego cukru w ryzach

Błonnik i niski indeks glikemiczny

W rzeczywistości nie ma naukowych dowodów na to, że dieta ta jest szczególnie skuteczna w odchudzaniu. Istnieją jednak dowody na to, że banany są bardzo pożywnym pokarmem, bogatym w potas, magnez i witaminy, które odgrywają kluczową rolę w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego i trawiennego. Ponadto włączenie ich do diety ma wiele zalet i może pomóc w utracie wagi. Kluczem do tego, że banany są sprzymierzeńcem w odchudzaniu, jest ich wysoka zawartość błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego.

Rozpuszczalny błonnik pomaga spowolnić trawienie, dzięki czemu dłużej czujemy się syci i możemy spożywać mniej kalorii. Błonnik zwiększa objętość stolca, ułatwiając wypróżnianie i zapobiegając zaparciom. Ponadto banany mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że stopniowo uwalniają cukier do krwi, dzięki czemu dłużej czujemy się syci i pełni energii, co zmniejsza ochotę na słodycze. Źródło: elespanol.com, PolishObserver.com

Tagi: