Przejdź do treści

Japoński trik, dzięki któremu utrzymasz poziom swojego cukru w ryzach

17/04/2024 13:00
Sekretny produkt, który zmniejsza poziom cukru we krwi

Sekretny produkt, który zmniejsza poziom cukru we krwi. Z pewnością wiele razy słyszałeś o skokach glukozy i wiesz, że najlepiej ich unikać. Dlaczego? Ponieważ mogą powodować zmęczenie, wahania nastroju lub głód. Na całe szczęście istnieje dobrze znany składnik kuchni japońskiej , który może pomóc nam ich uniknąć.

Skoki poziomu glukozy

Po jedzeniu, zwłaszcza pokarmów bogatych w węglowodany, nasz organizm doświadcza wzrostu poziomu cukru we krwi. Jest to normalne, ponieważ nasze ciała rozkładają węglowodany na cukier, który następnie dostaje się do krwiobiegu. Trzustka jest odpowiedzialna za uwalnianie insuliny w celu regulacji poziomu cukru. Osoby z cukrzycą, ponieważ nie produkują wystarczającej ilości insuliny lub są na nią odporne, mogą mieć bardziej wyraźne skoki cukru. A jeśli to się powtórzy, może spowodować uszkodzenie nerwów, utratę wzroku, problemy z nerkami lub zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jednak nie tylko diabetycy powinni unikać skoków cukru – dotyczy to wszystkich. Nie jest to zdrowe dla nikogo i powoduje wahania nastroju, zmęczenie, zwiększony głód, a w dłuższej perspektywie większe ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Japończycy, znani ze swojej długowieczności, mają sztuczkę, dzięki której w prosty sposób unikają skoków cukru. Po prostu dodają łyżeczkę tego składnika do swojej diety.

Sekretny produkt, który zmniejsza poziom cukru we krwi

Ryż jest podstawowym pożywieniem w kuchni azjatyckiej, a składnik, o którym mówimy w tym artykule, jest jego pochodną. Jest on wykorzystywany do produkcji sushi, głównego dania kuchni japońskiej. Jest również popularną przyprawą w innych kuchniach orientalnych, takich jak koreańska czy chińska, a także coraz częściej w kuchniach zachodnich. Mowa o occie ryżowym, znanym w języku japońskim jako komezu. Uważa się, że ten rodzaj octu ma ponad 6000 lat i jest wytwarzany przez fermentację ryżu lub produktów ryżowych, takich jak sake. Podczas fermentacji cukry zawarte w ryżu stają się alkoholem, który jest następnie przekształcany w kwas octowy przez bakterie. Czytaj dalej pod zdjęciem.
Czytaj także: Wystarczy jedna kostka przed snem, a obudzisz się pełen energii. Według ekspertów działa lepiej niż tabletki nasenne

Bogactwo kwasu octowego (który jest obecny we wszystkich octach) jest odpowiedzialne za jego skuteczność w zapobieganiu skokom cukru. Blokuje on przechodzenie glukozy (cukru) z jelita do krwiobiegu, dzięki czemu poziom glukozy podnosi się łagodniej – podaje sabervivirtv. Badania wskazują, że ocet może zmniejszyć wchłanianie cukru o 20% do 30% 45 minut po posiłku, kiedy występuje najwyższy szczyt. Właśnie dlatego dodawanie octu do posiłków, jak to zwykle robią Japończycy, lub nawet picie niewielkiej ilości przed jedzeniem, zmniejsza skoki glukozy.

Właściwości octu ryżowego

Kwas octowy, oprócz zapobiegania skokom glukozy, ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Ponadto ocet ryżowy zawiera inne składniki odżywcze, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia:

  • Stymuluje wydzielanie kwasów żołądkowych i enzymów trawiennych. Wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.
  • Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i zatrzymuje rozwój niektórych bakterii lub wirusów. Jeśli ocet ryżowy jest używany do marynowania lub konserwowania żywności, efekt ten może być bardzo interesujący w zapobieganiu chorobom przenoszonym przez żywność.
  • Aminokwasy: Zawiera 20 aminokwasów, z których 9 jest niezbędnych (nasz organizm nie może ich wytwarzać i musimy je otrzymywać z pożywienia). Aminokwasy są jak bloki budulcowe białek, niezbędne do utrzymania mięśni, kości i innych tkanek.
  • Przeciwutleniacze: Pomagają zwalczać uszkodzenia komórek spowodowane przez wolne rodniki i zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych.
  • Kwas cytrynowy: Wzmacnia nasze mechanizmy obronne i zwiększa wchłanianie żelaza. Dodanie odrobiny octu do warzyw, takich jak szpinak, pomoże znacznie lepiej przyswoić żelazo. Źródło: sabervivirtv.com, PolishObserver.com
Tagi: