Przejdź do treści

Jak zapisać się na egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK [Przewodnik]

05/03/2024 20:00
jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy w uk

Prowadzenie samochodu to umiejętność, która otwiera drzwi do niezależności. Jeśli kroczysz w kierunku zdobycia brytyjskiego prawa jazdy, istnieje kilka istotnych kroków, które musisz podjąć, aby osiągnąć ten cel. Jednym z kluczowych etapów jest zaliczenie egzaminów, który potwierdzi Twoje umiejętności za kierownicą i pozwoli na legalne prowadzenie pojazdów na drogach Wielkiej Brytanii. W tym przewodniku odpowiemy na pytanie, jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy w UK.
Czytaj także: Gdzie można poćwiczyć przed egzaminem na prawo jazdy? Oto legalne miejsca do nauki jazdy autem

Oto jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy w UK

W Anglii, szczególnie w większych miastach, kolejki na egzamin praktyczny na prawo jazdy są dość długie. Z tego względu warto rezerwować sobie termin z odpowiednim wyprzedzeniem (maksymalnie z 24-tygodniowym). Aby to zrobić, wystarczy wejść na oficjalną stronę rządową lub umówić się telefonicznie pod numerem 0 300 200 1122 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -16.00.

Pamiętaj! Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz złożyć wniosek o tymczasowe prawo jazdy i mieć jego numer pod ręką podczas procesu rezerwacji. Dodatkowo potrzebna będzie oraz tzw. Counterpart – kartę na której znajdują się informacje na temat ewentualnych wykroczeń, zdobytych punktów karnych i wyroków sądowych.
Sprawdź: W tym mieście lepiej nie parkuj na chodnikach. Kierowcom grożą wysokie kary

Koszt egzaminu wynosi  62 funty w dni powszednie lub 75 funtów, jeśli chcemy zdawać w weekend, wieczorem (po godz. 16.30) lub święta, czyli Bank Holiday.
Czytaj dalej pod materiałem wideo

Jak wygląda praktyczny egzamin na prawo jazdy w UK?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy przeprowadzany jest przez oficjalnego inspektora Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA), który zabiera ucznia na drogę i sprawdza jego umiejętność przestrzegania przepisów ruchu oraz wykonywania określonych manewrów. Jazda egzaminacyjna trwa od 40 do 70 minut i ma na celu sprawdzenie, czy uczeń potrafi bezpiecznie i zgodnie z prawem prowadzić samochód, parkować i reagować na różne sytuacje na drodze.

Egzaminator prosi ucznia o wykonanie dwóch z następujących manewrów:

  • Parkowanie równoległe
  • Zawracanie za trzy
  • Parkowanie tyłem
  • Parking w zatoce
  • Postój awaryjny
  • Skręcanie na skrzyżowaniu lub rondzie
  • Zmiana pasa ruchu
  • Ruszanie spod górki

Również interesujące: Znamy najpopularniejszą przyczynę kradzieży aut. Kierowcy z TYMI kluczykami mają powód do obaw

Jak zmienić termin egzaminu praktycznego na prawo jazdy?

Zmiana terminu egzaminu praktycznego jest możliwa pod warunkiem zgłoszenia jej co najmniej trzy dni robocze przed planowaną datą egzaminu. Jeśli się nie wyrobisz, będziesz musiał dokonać ponownej rezerwacji i ponownie uiścić pełną opłatę.

Zmiany terminu można dokonać maksymalnie sześć razy. Jeśli przekroczysz tę liczbę, będziesz musiał anulować test i za opłatą zarezerwować kolejny termin.
Przeczytaj: Od kwietnia 2024 wzrasta podatek dla wszystkich właścicieli pojazdów spalinowych w UK
Źródło: gov.uk, rac.co.uk, polishobserver.com

Tagi: