Przejdź do treści

Odkryj prawdę o prawidłowym myciu włosów! Dzięki temu twoja fryzura już zawsze będzie perfekcyjna

02/04/2024 15:54 - AKTUALIZACJA 03/04/2024 20:41

Zdania dotyczące częstotliwości mycia włosów budzą wiele kontrowersji. Istnieją zwolennicy przekonania, że powinno się to robić raz lub dwa razy w tygodniu, podczas gdy inni uważają, że codzienne mycie jest niezbędne. Ostatnio dyskusja na ten temat rozgorzała na platformie TikTok, jednak bez jednoznacznego rezultatu. Na szczęście w tej kwestii możemy zaufać specjaliście – trychologowi i ambasadorce Hair Gain, Samancie Stewart. Sprawdź, jak często trzeba myć włosy według profesjonalistki.

Jak często trzeba myć włosy?

Jeśli chodzi o mycie włosów, opinie są jak odżywki – różnią się diametralnie! Jedni twierdzą, że wystarczy to zrobić raz czy dwa razy w tygodniu, inni zaś nie wyjdą z domu bez użycia szamponu przynajmniej raz dziennie.
Przeczytaj: Co zrobić, gdy na suficie pojawiają się brązowe plamy? To nie pleśń, to coś znacznie gorszego

Ostatnio TikTok stał się centrum dyskusji na temat harmonogramu mycia włosów, a użytkownicy analizują jego wpływ na ilość włosów, które wypadają im pod prysznicem. Jaki jednak tak naprawdę wpływ ma mycie włosów na ich wypadanie? Czytaj dalej poniżej.

Trycholog wyjaśnia

Według trycholog Samanthy Stewart, częstotliwość mycia włosów i jej wpływ na wypadanie włosów zależy w dużej mierze od takich czynników, jak rodzaj skóry głowy, rodzaj włosów, stan włosów i styl życia.

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, mycie włosów codziennie lub raz w tygodniu nie zmniejszy wypadania włosów” – dodała. Trycholog wyjaśnia, że choć rzadsze mycie włosów może dawać złudzenie zwiększonego wypadania w danym momencie, w rzeczywistości jest to nic innego jak zwykłe tempo wypadania.

Jeśli normalnie myjesz włosy codziennie lub co drugi dzień i zmniejszysz tę częstotliwość do jednego razu w tygodniu, w rzeczywistości będzie to wyglądać na większą utratę włosów. Powodem tego jest to, że włosy wypadają codziennie, niezależnie od tego, co z nimi robimy. Włosy pozostają zakotwiczone w mieszkach włosowych, dopóki ich nie wyszczotkujemy, nie umyjemy lub nie zostaną uwolnione z mieszków włosowych. Tak więc, im dłuższa przerwa między myciem, tym więcej luźnych włosów się gromadzi” – wyjaśnia.
Czytaj także: Pięć osób nie żyje, a ponad 100 przebywa w szpitalach po zażyciu popularnych suplementów. Liczba ofiar może wzrosnąć

Stewart podkreśliła, że nie ma bezpośredniej korelacji między częstotliwością mycia włosów a poziomem ich wypadania, bez uwzględnienia różnych innych czynników, które mogą przyczyniać się do wypadania włosów, takich jak genetyka, zmiany hormonalne, dieta, stres i praktyki pielęgnacji włosów. „Ważne jest, aby myć włosy tak często, jak jest to potrzebne, zapewnia to, że mikrobiom skóry głowy pozostaje zrównoważony, a włosy otrzymują nawilżenie i wilgoć niezbędne do utrzymania ich w zdrowiu„. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com