Przejdź do treści

Introwertyk czy ekstrawertyk? Przekonaj się, jaki jest Twój typ osobowości!

12/06/2024 09:00

Introwertyk czy ekstrawertyk? A może ambiwertyk? Jeżeli jesteś ciekaw, które z tych określeń najtrafniej opisuje ciebie, to ten artykuł pomoże ci określić twój typ osobowości. Poniżej przedstawiamy krótkie charakterystyki każdego z nich.

Introwertyk czy ekstrawertyk? Jak rozróżnić te dwa typy osobowości?

Ekstrawertycy charakteryzują się otwartością i towarzyskością. Swoją życiową energię czerpią z otoczenia i kontaktów z ludźmi. Cenią sobie współpracę z innymi. Są otwarci na nowe wyzwania. Ekstrawertyków wyróżnia spontaniczność, szczególnie w kwestii podejmowania decyzji. Często podejmują ryzyko, takie jak hazard. Charakterystyczna jest dla nich także umiejętność wyrażania swoich emocji i opinii, z którymi zazwyczaj wcale się nie kryją. Podsumowując, ekstrawertycy czują się jak ryba w wodzie w kontaktach społecznych i są otwarci na to, co oferuje świat zewnętrzny.

Introwertycy są nieco wycofani i nadzwyczaj cenią sobie spokój zaciszu swego domu, dużo bardziej niż zatłoczoną imprezę. W przeciwieństwie do ekstrawertyków są wrażliwi na bodźce. Tłum i hałas powodują u nich wyczerpanie. Społeczeństwo zazwyczaj odbiera introwertyków jako nieśmiałych i małomównych, jednak nie zawsze są to trafne określenia. Ich zamknięcie na świat zewnętrzny wynika z tego, że swoją energię życiową czerpią z niezwykle rozbudowanego wnętrza – intelektu i duchowości, które stale rozwijają. Dużo analizują, więc w połączeniu tego z dobrą umiejętnością słuchania, potrafią udzielać świetnych porad.
Czytaj także: 5 niezawodnych sposobów na radzenie sobie ze stresem

A może ambiwertyk?

Ambiwertycy to osoby, które łączą cechy introwertyka i ekstrawertyka. Nie da się przypisać ich do jednego z tych dwóch typów. Ambiwertycy, w zależności do okoliczności i wyzwań, z którymi muszą się mierzyć w życiu codziennym, korzystają z cech charakterystycznych dla introwertyków i ekstrawertyków.elastyczni i dopasowują swoje zachowanie do sytuacji. Według naukowców to właśnie osoby z mieszanym typem osobowości dominują w społeczeństwie.
Warto przeczytać: Uzależnienie od marzeń: tajemnicze zjawisko maladaptive daydreaming
Źródło: Strona Zdrowia