Czym jest maladaptive daydreaming? Zmagasz się z deficytem koncentracji? Na wiele godzin odpływasz w krainę wyobraźni? Zamiast skupić się na działaniu i teraźniejszości, stale wolisz uciekać w marzenia? Jeżeli twoje odpowiedzi są twierdzące, koniecznie sprawdź, czy nie dotyczy cię zjawisko, jakim jest maladaptive daydreaming.
Definicja maladaptive daydreaming
Maladaptive daydreaming to specyficzny rodzaj śnienia na jawie. Osoba, której dotyczy to zjawisko, spędza nadmierną ilość czasu na intensywnym zanurzaniu się w swojej wyobraźni. To zachowanie jest zazwyczaj mechanizmem radzenia sobie z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk. Nadmierne śnienie na jawie może utrudniać życie zawodowe, rozwijanie hobby i mieć wpływ na relacje międzyludzkie.
Maladaptive daydreaming – kogo dotyczy?
Chociaż daydreaming nie jest jeszcze dostatecznie przebadanym zjawiskiem, to wiadomo już, że przypadłość najczęściej dotyczy osób borykających się z ADHD, zaburzeniami lękowymi, depresją, zaburzeniami dysocjacyjnymi, zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi. Niektóre badania sugerują, że daydreaming występuje częściej u młodych dorosłych i nastolatków i może być wynikiem przebytych w dzieciństwie traum.
Sny na jawie – charakterystyka
Osoby, których dotyczy maladaptive daydreaming miewają bardzo intensywne, niezwykle żywe i szczegółowe wyobrażenia. Ich sny na jawie charakteryzują się także złożonością. Tworzą skomplikowane fabuły, a także postacie. Ponadto ludzie, którzy marzą w ten sposób, robią to celowo i przez długi czas, nawet godzinami. Uciekając w krainę wyobraźni, odłączają się od rzeczywistości, która w porównaniu z ich marzeniami, wydaje się być szara i nieinteresująca.
Sny na jawie – skutki
Badając zjawisko, jakim jest maladaptive daydreaming, wyodrębniono kilka skutków. Jeden z nich to zakłócenie w działalności społecznej. Ludzie, którzy nałogowo śnią na jawie, często wolą pogrążać się w marzeniach, zamiast spędzać czas z innymi. Innym skutkiem jest negatywny wpływ na pracę, hobby i inne zajęcia. Nadmierne śnienie na jawie może powodować problemy w wykonywaniu wyznaczonych zadań, poprzez słabą koncentrację.
Maladaptive daydreaming – jak sobie z tym poradzić?
Sposobem na poradzenie sobie z nadmiernym śnieniem na jawie jest konsultacja z psychologiem. Oceni on stan zdrowia psychicznego i wyda odpowiednie zalecenie, które pomoże uporać się z problemem.
Czytaj także: Badanie: Ta umiejętność jest „kluczowa” w znalezieniu pracy
Źródło: Cleveland Clinic