Gigantyczne kolejki po “mieszkania za remont” – Program “Mieszkanie za remont” to szansa dla osób w Polsce na zdobycie własnego lokum, dla osób, których nie stać na zakup nieruchomości. Zainteresowani mogą dostać od miasta lub gminy mieszkanie, jednak liczba dostępnych lokali jest ograniczona. W niektórych miastach, osoby pragnące złożyć wniosek, aby zakwalifikować się do programu stoją w kolejkach nawet przez kilkanaście godzin. Zdjęcia nocnych kolejek w Krakowie obiegły media.
Gigantyczne kolejki po “mieszkania za remont”. W Krakowie ludzie stali całą noc
W Krakowie „Mieszkanie za remont” to program, który umożliwia otrzymanie od miasta mieszkania na wynajem na bardzo dobrych warunkach finansowych. Najemca w zamian za remont mieszkania, przez 12 miesięcy nie płaci czynszu. Program działa od 2022, a w tym roku już 1 marca ruszyła trzecia jego edycja. Wnioski można składać do 29 marca, jednak jedynie w formie papierowej. Nieprzypadkowo do Urzędu przyjmującego zgłoszenia ustawiają się długie kolejki.
Przeczytaj także: Ryanair ogranicza loty do Polski: zmiany w rozkładzie i zawieszone połączenia na ważnych trasach
Czytaj dalej poniżej
„Z programu mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Krakowie, ale nie posiadają nieruchomości na własność, nie są też współwłaścicielami mieszkania w Krakowie lub w pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim. Do programu mogą przystąpić osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi: 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego; 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego; 100–250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym. Nowymi kryteriami w tegorocznej edycji programu są zamieszkanie w Krakowie, wykształcenie na poziomie licencjata oraz pozytywna weryfikacja w poprzedniej edycji programu.”
Przeczytaj: TOP 5 polskich aktorów z filmów i seriali na Netflixie
Zainteresowanie programem przeszło oczekiwania władz miasta
Program stał się na tyle popularny, że w tym roku chętni do udziału w nim, zaczęli ustawiać się w kolejce już 29 lutego, czyli dzień przed rozpoczęciem naboru wniosku – informuje PolsatNews.pl. Niektórzy stali nawet od godziny 15 przez całą noc. Zdjęcia nocnych kolejek w Krakowie obiegły media.
Przeczytaj także: Najlepsze europejskie miasto, w którym możesz wygodnie żyć za 1000 euro miesięcznie leży w Polsce Czytaj dalej poniżej
Do programu może zakwalifikować się tylko 100 osób.
Wiceprezydent miasta Bogusław Kośmider uspokaja, że kolejność składania wniosków nie ma większego znaczenia: „Dopiero gdyby na brzegu listy znalazły się wnioski o takiej samej punktacji, ta godzina miałaby znaczenie.” – mówi w rozmowie dla tvn24.pl.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce skróci o dwie trzecie czas podróży pociągiem do Krakowa
Z rozmów z osobami ubiegającymi się o mieszkania, dowiadujemy się, że stali w kolejce po kilka lub kilkanaście godzin. Mówili, że sytuacja mieszkaniowa w Krakowie nie jest za dobra – ceny wynajmu lokali są zbyt wysokie, podobnie z zakupem własnej nieruchomości wydaje się być on niemożliwy dla wielu osób.
Źródło: PAP, krakow.wyborcza.pl, PolskiObserwator.de,