Przejdź do treści

Zorza polarna powraca już dzisiaj wieczorem. Oto gdzie będzie można ją zobaczyć w Wielkiej Brytanii

20/05/2024 20:41 - AKTUALIZACJA 21/05/2024 09:41
Gdzie można dzisiaj zobaczyć zorzę polarną

Gdzie można dzisiaj zobaczyć zorzę polarną? Jeśli przegapiłeś rzadką okazję zobaczenia zorzy polarnej w Wielkiej Brytanii, która miała miejsce w ostatni weekend, dziś wieczorem masz kolejną szansę. Eksperci przekazali wspaniałą wiadomość: w wyniku ekstremalnej burzy słonecznej, spektakularne zjawisko będzie można ponownie obserwować ponownie już dzisiaj.

Gdzie można dzisiaj zobaczyć zorzę polarną w poniedziałek – 20 maja 2024 w Wielkiej Brytanii?

Met Office wydało oświadczenie, że szanse na zobaczenie zorzy polarnej nad Wielką Brytanią wzrasta do „90%”, dziś wieczorem, 20 maja, około 21:00. Kolejne widowisko pod koniec tego tygodnia.

Jak informuje Metro, dzisiejszego wieczoru będziemy mogli zobaczyć zorzę polarną najprawdopodobniej w północnej Szkocji i Irlandii Północnej. Małe szanse na spektakl przepięknych barw będą mieć mieszkańcy północnej Anglii czy północnej Walii.

Zorza polarna, znana również jako światła północy, jest efektem kolizji cząstek wiatru słonecznego z magnetycznym polem Ziemi. Zazwyczaj widywana jest w regionach blisko biegunów, ale silne burze słoneczne, taki jak taka, która miała miejsce kilka dni temu, mogą spowodować, że zjawisko to staje się widoczne również w niższych szerokościach geograficznych.

„Łapanie” zorzy polarnej – sztuczka ze smartfonem

Carolin Liefke z obserwatorium astronomicznego w Heidelbergu zdradziła pewien trik ze smartfonem. Pozwala on uchwycić to niesamowite zjawisko, nawet jeśli kolory na niebie są słabo widoczne. „Zwykle wystarczy położyć telefon komórkowy na parapecie okna” – wyjaśniła Liefke cytowana przez portal PolskiObserwator.de. Najlepiej robić to w miejscu jak najciemniejszym. „Kolory zwykle są widoczne na zdjęciu” – dodała.

Jak zrobić ładne zdjęcia zorzy polarnej – ustawienia smartfona

W smartfonach Samsung należy utworzyć aplikację „zdjęcia”. W prawym dolnym rogu znajduje się zakładka „Więcej”. Należy wybrać opcję „Pro”, a następnie na dolnym pasku „Speed”. Tutaj można ustawić czas naświetlania nawet do 30 sekund, korzystając z suwaka.
W przypadku iPhonów należy wybrać przycisk trybu nocnego i opcję 'Max’”.
Przeczytaj też: Kanalizacja zamiast idylli: Zanieczyszczenie ściekami na brytyjskim wybrzeżu

Tagi: