Przejdź do treści

Garść tych orzechów dziennie zapobiega nowotworom

03/08/2023 09:19 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Orzechy włoskie właściwości

Tylko garść dziennie tych orzechów wystarczy, by wspomóc serce i zapobiec nowotworom. Orzechy powinno się zjadać codziennie, ale nie wszyscy spożywają je regularnie. To duży błąd, bo są dobre dla zdrowia i dla prawidłowej pracy mózgu, serca czy jelit, działają także przeciwnowotworowo. Garść tych orzechów to idealna zdrowa przekąska w ciągu dnia.
Czytaj także: Te warzywa są wysokobiałkowe. Mają tyle samo białka co jajko

Orzechy włoskie – właściwości

Orzechy włoskie, bo o nich mowa, mają w sobie moc zdrowia. Są pełne zdrowych składników odżywczych i świetnym źródłem witamin i tłuszczów. Ich nazwa może być myląca, bo choć w Europie znane są od dawna, to pochodzą z Azji. Trzeba jednak pamiętać o ich wysokiej kaloryczności – w 100 gramach orzechów włoskich znajduje się aż 654 kalorii.

Są świetnym źródłem antyoksydantów, co oznacza, że mają mocne działanie przeciwnowotworowe. Niszczą wolne rodniki i przy okazji obniżają ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób. Orzechy włoskie są dobre dla każdego – korzystnie wpływają na prawidłową pracę mózgu. W przypadku seniorów – opóźniają procesy starzenia i pozwalają utrzymać funkcje poznawcze na wysokim poziomie. W przypadku osób młodszych – poprawiają pamięć. Pozytywnie wpływają na skórę i jej kondycję. PRZECZYTAJ: Dodaj tę przyprawę do kawy. Efekt może być zbawienny dla Twojego zdrowia

Orzechy włoskie są kluczowe w diecie osób z chorobami kardiologicznymi. Są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych: omega-3 i kwasu alfa-liponowego który wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu chorób krążenia. Wysoka zawartość magnezu zapobiega arytmii serca. Ponadto orzechy włoskie wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Szczególnie pozytywny wpływ na ten aspekt mają w połączeniu z dietą kontrolującą prawidłową masę ciała. Jak wszystkie orzechy, także te włoskie zawierają tzw. dobre tłucze i są źródłem wysokiej jakości białka – to oznacza, że mają niski indeks glikemiczny. Po ich zjedzeniu powinniśmy dłużej odczuwać uczucie sytości. Mało osób wie o pozytywnym wpływie orzechów włoskich na zdrowie jelit i na polepszenia mikroflory jelitowej.

Orzechy włoskie warto doceniać za ich właściwości odżywcze. Bogate są one w:

  • witaminy: E, B6 i B1
  • mangan
  • fosfor
  • cynk
  • żelazo

>>>> Czy aloes jest szkodliwy dla kotów?

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, LifeisGreen.pl