Przejdź do treści

Fala zwolnień w całym kraju. Te firmy rozpoczęły redukcję etatów

04/12/2023 21:04 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08
Fala zwolnień w USA

Fala zwolnień w USA. Nadszedł grudzień, co oznacza coś więcej niż tylko chłodniejszą pogodę i świąteczne uroczystości. To także sezon zwolnień. Znika coraz więcej miejsc pracy, ponieważ firmy przygotowują się do zmian strukturalnych na koniec roku – wynika z danych Biura Statystyki Pracy.  „Wiele firm zbliża się do końca roku fiskalnego” – powiedziała Rachel Sederberg, starsza ekonomistka w firmie Lightcast zajmującej się analizą rynków pracy. „Przyglądają się one dokładnie temu, co dzieje się w ich bilansach, a także temu, jak radzi sobie ich działalność, i podejmują decyzje w tym zakresie. Czasami ma to wpływ na pracowników„.
Czytaj także: Kłopoty dla właścicieli starszych samochodów. To paliwo już wkrótce zniknie ze stacji w całym kraju

Fala zwolnień w USA

W ubiegłym tygodniu właściciel VF Corp., North Face i Vans, zwolnił około 500 pracowników, podczas gdy firma Twilio, zajmująca się przetwarzaniem w chmurze, poinformowała, że zwolni około 5% swojej siły roboczej. Podczas gdy rynek pracy jest nadal silny, eksperci twierdzą, że w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie nastąpi wzrost liczby zwolnień.

Te branże są zagrożone

W pierwszych dziewięciu miesiącach roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 13 milionów zwolnień – wynika z danych Biura Statystyki Pracy. To nieco więcej niż w tym samym okresie w 2022 i 2021 r., ale nadal poniżej wskaźnika sprzed pandemii z 2019 r., który wynosił 16 milionów. 

Oczekuje się, że liczba zwolnień wzrośnie w nadchodzących miesiącach, ale według Sederberg liczby te będą „w granicach normy”. „Moim ogólnym wnioskiem jest to, że niebo nie spada” – powiedziała, dodając, że „nie spodziewa się szerokich zwolnień, ponieważ firmy nadal naprawdę starają się zatrudniać”. Czytaj dalej poniżej.

Jednak niektóre zawody są bardziej zagrożone niż inne. Branża technologiczna, która w ubiegłym roku doświadczyła napływu zwolnień, nadal redukuje zatrudnienie. ByteDance, chińska firma technologiczna stojąca za TikTokiem, redukuje setki miejsc pracy, zamykając swoją jednostkę Nuverse. Producent mikroprocesorów Qualcomm zwalnia natomiast ponad 1200 stanowisk w Kalifornii.

Branża zatrudniała w tak szybkim tempie przez dwa lata, że gdy gospodarka nieco się ochłodziła, firmy rozpoczęły błyskawiczne zwolnienia” – powiedział Andy Challenger, starszy wiceprezes Challenger, Gray & Christmas.

Co powinni zrobić pracownicy?

Challenger radzi, że ta pora roku to dobry czas na nawiązywanie kontaktów, co może pomóc zwiększyć szanse pracowników na znalezienie nowej pracy w przypadku zwolnienia. „Kiedy stanowisko zostaje umieszczone w Internecie i w ciągu pięciu minut pojawia się 1000 CV, naprawdę trudno jest się wyróżnić. Ale jeśli spotkasz kogoś w firmie, w której chcesz pracować i poprosisz o polecenie, znajdziesz się na szczycie tego stosu” – powiedział. „To świetny sposób, aby dać sobie więcej możliwości„.

Pracownicy powinni również aktualizować swoje CV i przeglądać oferty pracy, nawet jeśli dobrze czują się na obecnym stanowisku. „Nie jest złym pomysłem wiedzieć, co jest na rynku i jaka jest twoja wartość oraz jakie masz alternatywy” – powiedziała Julia Pollak, główna ekonomistka ZipRecruiter. Źrodło: USA Today, PolishObserver.com

Tagi: