Choć pierwsze zmarszczki pojawiają się statystycznie już około trzydziestego roku życia, jest to zmora każdego, kto obawia się przemijania lat. Zmarszczki są obrazem życia, doświadczeń i przede wszystkim naturalną konsekwencją zanikania kolagenu w skórze. Mimo, że głośno mówi się o zdrowym trybie życia i suplementowaniu witamin, nie istnieją skuteczne i konkretne środki, które pomogłyby opóźnić ten proces. Największy wpływ na tworzenie się zmarszczek mają uwarunkowania genetyczne. Czy naukowcy odkryją sposób, który obali dotychczasowe teorie?
Ewolucja w badaniach nad skórą spowolni proces starzenia
W najnowszych badaniach naukowcy pracują nad procesem starzenia się, analizując wszelkie etapy od podszewki. Odkryli, jak ludzkie ciało tworzy skórę z komórek macierzystych, dzięki czemu odtworzyli także fragmenty skóry w laboratorium. Badania te mają ujawnić, jak powstaje ciało człowieka komórka po komórce. Ten rewolucyjny projekt może wynaleźć sposoby na wolniejsze starzenie się i produkcję sztucznej skóry do przeszczepów, a także zapobiegania powstawania blizn.
Przeczytaj także: 5 oznak, że jesz za dużo cukru. Oto jak jego nadmiar wpływa na nasz organizm
Ewolucja w badaniach nad skórą spowolni proces starzenia. Human Cell Atlas to nowy projekt, który może zrewolucjonizować świat. Poprzez ten międzynarodowy, biologiczny program badawczy naukowcy odkryją nowe sposoby na zachowanie zdrowia i młodego wyglądu jak najdłużej:
„Jeśli będziemy w stanie wpływać na skórę i zapobiegać jej starzeniu, będziemy mieć mniej zmarszczek. Jeśli zrozumiemy, w jaki sposób komórki zmieniają się od momentu początkowego rozwoju do starzenia się w wieku dorosłym, będziemy mogli spróbować odpowiedzieć na pytanie: 'Jak odmłodzić organy, odmłodzić serce, jak odmłodzić skórę?’” – przekazał prof. Muzlifah Haniffa z Instytutu Wellcome Sanger dla bbc.com.
Badania rozpoczynają się już na wczesnych etapach ciąży
Naukowcy odkryli, które geny i na jakim etapie aktywują się, tworząc największy organ ludzkiego ciała, czyli skórę. Po trzech tygodniach od zapłodnienia, geny komórek macierzystych tworzą różne części ciała. Podczas badań okazało się, że geny dzielą się na dwa rodzaje: te, które tworzą powierzchnię skóry oraz inne, odpowiedzialne za produkcję struktur. Ich konsekwencją jest m. in. wzrost włosów, pocenie się i ochrona przed światłem zewnętrznym. Rozsyłano je po całym zarodku, a badania kontynuowane są po narodzinach, aż do wieku dorosłego, co rozwija tkanki i organy.
Poprzez eksperyment z użyciem różnych substancji chemicznych, naukowcy odkryli, że komórki układu odpornościowego to najważniejszy budulec naczyń krwionośnych w skórze. Odtworzyli ten proces w laboratorium, a przy pomocy różnych substancji chemicznych włączali i izolowali geny w odpowiednim czasie i miejscu. To pozwoliło na wyhodowanie skóry z komórek macierzystych, z których wyrosły włoski. Przy tym doszli do niezwykłych wniosków – skóra płodu goi się bez pozostawiania blizn.
„Jeśli wiemy, jak zbudować ludzką skórę, możemy wykorzystać ją w leczeniu pacjentów z oparzeniami, a to może być sposobem na przeszczepianie tkanek. Innym przykładem jest to, że jeśli uda się zbudować mieszki włosowe, można faktycznie wywołać wzrost włosów u osób łysych” – twierdzi prof. Haniffa.
Przeczytaj także: To dzieje się z ciałem już 48 godzin po rzuceniu palenia – efekty są zaskakujące
Projekt trwa od lat i osiąga liczne postępy
W ciągu ośmiu lat działalności, projekt Human Cell Atlas przeanalizował 100 milionów komórek z różnych części ciała. Powstały już wstępne mapy mózgu i płuc, a badacze kontynuują prace nad atlasami nerek, wątroby oraz serca. To prawdziwe odkrycia w fizjologii i anatomii, które mogą doprowadzić do lepszego zrozumienia działania ludzkiego organizmu.
Naukowcy stale pracują i w szybkim tempie zbliżają się do rozwiązań, mogących opóźniać procesy starzenia się skóry. Instrukcje genetyczne rozwoju kolejnych części ciała mają ujrzeć światło dzienne w kolejnych miesiącach.