Przejdź do treści

Eksperci dowodzą, że papierowe słomki nie są ekologiczne. Mają tak samo szkodliwy wpływ na środowisko, jak ich plastikowe wersje

Papierowe słomki nie są jednak tak ekologiczne. Naukowcy przetestowali 39 marek słomek pod kątem obecności grupy substancji chemicznych znanych jako PFAS. Do badania wykorzystano słomki z papieru, bambusa, szkła, stali nierdzewnej i plastiku. PFAS były najbardziej powszechne w słomkach papierowych i bambusowych.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Planeta zanieczyszczona plastikiem – naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Papierowe słomki nie są tak ekologiczne, jak większość uważa

Wielu z nas często myśli, że robi coś dobrego dla naszej planety, popijając napoje z papierowej słomki. Jak informuje Daily Mail, nowe badanie wykazało jednak, że „ekologiczne” alternatywy zawierają długotrwałe i potencjalnie toksyczne chemikalia. W pierwszej tego typu analizie w Europie, belgijscy naukowcy przetestowali 39 marek słomek pod kątem grupy syntetycznych substancji chemicznych, znanych jako substancje poli- i perfluoroalkilowe (PFAS). Znaleziono je w większości testowanych słomek i były najbardziej powszechne w tych wykonanych z papieru i bambusa.

„Słomki wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak papier i bambus, często reklamuje się jako bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska niż te wykonane z tworzyw sztucznych” – powiedział badacz dr Thimo Groffen. Wyniki badań okazały się jednak zadziwiające. Eksperci w związku z przeprowadzonym badaniem zalecają więc używanie słomek ze stali nierdzewnej lub unikanie używania słomek w ogóle.
Sprawdź: Dwa wczesne objawy raka trzustki nazywanego „cichym zabójcą”, których nikt nie powinien ignorować

Czym są PFAS?

To chemikalia stosowane jako środki chroniące przed olejem i wodą. Wykorzystuje się je także jako powłoki popularnych produktów, w tym naczyń kuchennych, dywanów i tekstyliów. Są one potencjalnie szkodliwe dla ludzi i środowiska.

Substancje te rozkładają się bardzo powoli w czasie. Mogą utrzymywać się w środowisku przez tysiące lat, co doprowadziło do tego, że określa się je mianem „wiecznych chemikaliów”. Z ich obecnością powiązane są niektóre problemy zdrowotne. To m.in. mniejsza reakcja na szczepionki, niższa masa urodzeniowa, choroby tarczycy, podwyższony poziom cholesterolu, uszkodzenie wątroby, rak nerek czy rak jąder.

Źródło: dailymail.co.uk PolishObserver.com