Przejdź do treści

Eksperci dowodzą, że papierowe słomki nie są ekologiczne. Mają tak samo szkodliwy wpływ na środowisko, jak ich plastikowe wersje

01/09/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Papierowe słomki nie są jednak tak ekologiczne. Naukowcy przetestowali 39 marek słomek pod kątem obecności grupy substancji chemicznych znanych jako PFAS. Do badania wykorzystano słomki z papieru, bambusa, szkła, stali nierdzewnej i plastiku. PFAS były najbardziej powszechne w słomkach papierowych i bambusowych.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Planeta zanieczyszczona plastikiem – naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Papierowe słomki nie są tak ekologiczne, jak większość uważa

Wielu z nas często myśli, że robi coś dobrego dla naszej planety, popijając napoje z papierowej słomki. Jak informuje Daily Mail, nowe badanie wykazało jednak, że „ekologiczne” alternatywy zawierają długotrwałe i potencjalnie toksyczne chemikalia. W pierwszej tego typu analizie w Europie, belgijscy naukowcy przetestowali 39 marek słomek pod kątem grupy syntetycznych substancji chemicznych, znanych jako substancje poli- i perfluoroalkilowe (PFAS). Znaleziono je w większości testowanych słomek i były najbardziej powszechne w tych wykonanych z papieru i bambusa.

„Słomki wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak papier i bambus, często reklamuje się jako bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska niż te wykonane z tworzyw sztucznych” – powiedział badacz dr Thimo Groffen. Wyniki badań okazały się jednak zadziwiające. Eksperci w związku z przeprowadzonym badaniem zalecają więc używanie słomek ze stali nierdzewnej lub unikanie używania słomek w ogóle.
Sprawdź: Dwa wczesne objawy raka trzustki nazywanego „cichym zabójcą”, których nikt nie powinien ignorować

Czym są PFAS?

To chemikalia stosowane jako środki chroniące przed olejem i wodą. Wykorzystuje się je także jako powłoki popularnych produktów, w tym naczyń kuchennych, dywanów i tekstyliów. Są one potencjalnie szkodliwe dla ludzi i środowiska.

Substancje te rozkładają się bardzo powoli w czasie. Mogą utrzymywać się w środowisku przez tysiące lat, co doprowadziło do tego, że określa się je mianem „wiecznych chemikaliów”. Z ich obecnością powiązane są niektóre problemy zdrowotne. To m.in. mniejsza reakcja na szczepionki, niższa masa urodzeniowa, choroby tarczycy, podwyższony poziom cholesterolu, uszkodzenie wątroby, rak nerek czy rak jąder.

Źródło: dailymail.co.uk PolishObserver.com

Read More