Przejdź do treści

Dlaczego wieża Eiffla nie rdzewieje? Odpowiedź może cię zaskoczyć

19/03/2024 16:00
Dlaczego wieża Eiffla nie rdzewieje?

Z pozoru trywialne pytanie, które pobija rekordy w wyszukiwarkach internetowych: dlaczego Wieża Eiffla nie rdzewieje? Wydawałoby się, że upływające lata – szczególnie w przypadku żelaznej konstrukcji – powinny pozostawić po sobie ślad. Wieża została zbudowana w 1889 roku, jednak nie widać po niej oznak „starości”. Powód? Prosta, staranna konserwacja.

Wyjątkowość z żelaza

Wieża Eiffla, ukończona z okazji Wystawy Powszechnej w Paryżu, została zbudowana, aby zachwycić cały świat swoją wysokością. Ówcześnie stanowiła ona najwyższą konstrukcję na całym świecie. To awangardowe – jak na swoje czasy – dzieło inżynierii, powstało dzięki pracy utalentowanych architektów.

Zbudowana z żelaza, początkowo miała być tymczasową instalacją, gotową do demontażu po zaledwie dwudziestu latach życia, zanim rdza całkowicie ją zniszczy. Gustave Eiffel, inżynier odpowiedzialny za projekt, powiedział, że „zidentyfikowanie i powstrzymanie rozprzestrzeniania się rdzy jest największym wyzwaniem dla jej długowieczności”. W rzeczywistości rdza mogła również spowodować wypadki lub zawalenie. Jednak po ponad stu latach wieża nadal stoi. Czytaj dalej pod zdjęciem.
Czytaj także: Zaklejanie ust plastrem do snu. Czy rzeczywiście tak lepiej się śpi?

Dlaczego wieża Eiffla nie rdzewieje?

Choć może się to wydawać trywialne, sekret jej długowieczności tkwi w konserwacji. Przez ponad sto lat, co około siedem lat, zespół wyspecjalizowanych malarzy wspinał się na wieżę, aby pomalować setki metrów żelaznych dźwigarów farbą odporną na rdzę. Od momentu wybudowania do dnia dzisiejszego, wieża była odmalowywana nie mniej niż 20 razy. Nawet teraz praktyka ta jest wykonywana wyłącznie ręcznie. Istniejąca farba jest zeskrobywana, powierzchnia jest czyszczona, a następnie dodawana jest warstwa farby z fosforanem cynku, która spowalnia rdzewienie wieży. Cały proces wymaga około 60 ton farby, kilkudziesięciu milionów euro i 15-18 miesięcy czasu, w którym wieża pozostaje otwarta dla zwiedzających. Ze względu na pandemię Covid, konserwacja Wieży Eiffla została ostatnio opóźniona, częściowo z powodu strajku niektórych pracowników. Z okazji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich zabytek mógłby po raz pierwszy zabarwić się na złoty kolor, dzięki farbom o odpowiednim odcieniu. Obecnie jednak prace jeszcze się nie rozpoczęły. Źródło: thesocialpost.it, PolishObserver.com