Przejdź do treści

Dlaczego startupy upadają? 9 na 10 z nich ponosi porażkę

Tagi:
27/06/2024 09:00

Dlaczego startupy upadają? – to pytanie nurtuje ludzi obracających się w sferze biznesu. Mimo nowatorskich pomysłów, wysiłku i entuzjazmu, aż 9 na 10 organizacji ponosi porażkę. Przyjrzyjmy się zatem powodom, przez które tego typu działalności gospodarcze kończą się niepowodzeniem.

Czym jest startup?

Startup to przedsiębiorstwo lub organizacja, którą tworzy się w celu znalezienia modelu biznesowego. Jego celem jest poszukiwanie rynków i rozwijanie produktu. Osoby zakładające startupy są nastawione na osiągnięcie szybkiego sukcesu finansowego. Niestety najczęściej jest to niemożliwe. Zdecydowana większość takich organizacji szybko ponosi porażkę.

Ile startupów upada?

Jak się okazuje, aż 20% startupów upada już w pierwszym roku działalności. 92% z nich ponosi porażkę w ciągu trzech lat od założenia. Te dane pokazują jak niewiele tego typu organizacji kończy się sukcesem.
Czytaj także: Tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce – dane GUS

Dlaczego startupy upadają?

Pierwszym powodem, przez który startupy ponoszą porażkę jest niewłaściwy wybór kierunku działania. Przedsiębiorcy zakładający tego typu organizacje, powinni mieć na uwadze, gdzie jest luka na rynku i co unikatowego można wprowadzić, by ją zapełnić. Niestety większość nie zwraca uwagi na to, czego potrzebują potencjalni klienci i co mogłoby spełnić ich oczekiwania. Kolejnym powodem, przez który startupy upadają koncentrowanie się na zbyt wielu aktywnościach. Przez to biznes nie rozwija się tak szybko, jak to możliwe. Skupianie się na wielu zadaniach sprawia, że przedsiębiorcy zaniedbują startup, co szczególnie w pierwszych fazach jego działalności jest kluczowe, by biznes przetrwał. Powodem upadku startupów może być także zbyt szybki rozwój i pochopne skalowanie działalności. Wielu przedsiębiorców za wcześnie angażuje wielu pracowników i wdraża działania marketingowe, które nie na każdym rynku okazują się skuteczne. Znaczne zwiększenie kosztów prowadzenia organizacji nie zawsze idzie w parze z większymi dochodami.
Czytaj także: Polska przeznaczy rekordowe 4 procent PKB na obronność
Źródła: Bankier.pl, Startup Academy, Smart bees

Read More