Sukces gospodarczy Polski wzorem dla UK. W ciągu ostatnich kilku lat wielu Brytyjczyków zauważyło spadek liczby polskich fachowców – hydraulików, budowlańców czy innych specjalistów. W rzeczywistości liczba Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się z około miliona w 2017 roku do 700 tysięcy obecnie. Choć często obwiniany jest za to Brexit, który rzeczywiście nałożył pewne bariery, zmniejszenie liczby pracowników z Polski jest również wynikiem znacznie głębszych zmian ekonomicznych, zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii.
Sukces gospodarczy Polski wzorem dla UK
Po upadku komunizmu w 1989 roku Polska była krajem znacznie mniej zamożnym niż Wielka Brytania. W 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, PKB na mieszkańca wynosił tam około 45% poziomu brytyjskiego. To właśnie wtedy wielu Polaków zaczęło szukać pracy za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie różnice w wynagrodzeniach były znaczące.
Od tego czasu Polska przeszła niesamowitą transformację gospodarczą. Wzrost gospodarczy kraju od czasu globalnego kryzysu finansowego wynosił średnio 3,4% rocznie, dwukrotnie więcej niż w Wielkiej Brytanii, gdzie tempo wyniosło jedynie 1,7%. Obecnie polski PKB na mieszkańca osiągnął 80% brytyjskiego poziomu, a dochody oraz konsumpcja na głowę mieszkańca również rosną. Polska stała się atrakcyjniejszym miejscem do życia i pracy, co powoduje, że wielu Polaków wraca do kraju.
Przeczytaj także: Polski pisarz opuszcza Berlin: „Nie da się tu już żyć” – mocna krytyka Niemiec odbiła się szerokim echem po obu stronach granicy
Wyzwania dla brytyjskiej gospodarki
W przeciwieństwie do Polski, gospodarka Wielkiej Brytanii boryka się z licznymi wyzwaniami. Wysokie podatki, nadmierne regulacje oraz niewystarczające inwestycje publiczne tłumią wzrost gospodarczy. Wielka Brytania również zmaga się z wysokim bezrobociem i problemami strukturalnymi, co skutkuje niższą wydajnością gospodarczą.
Oprócz tego, Wielka Brytania ma znacznie wyższy dług publiczny, który sięga około 100% PKB, podczas gdy w Polsce jest to około 55%. Choć Polska, jako gospodarka wschodząca, ma swoje problemy – w tym wysoki deficyt budżetowy i znaczny deficyt na rachunku bieżącym – to jej zdolność do dynamicznego wzrostu pozostaje godna podziwu.
Przeczytaj też: 15 polskich marek znanych na całym świecie. Znasz je z codziennego życia
Czy Polska wyprzedzi Wielką Brytanię?
Premier Polski, Donald Tusk, przewiduje, że do końca dekady Polska osiągnie wyższy dochód na mieszkańca niż Wielka Brytania – pisze The Telegraph. Choć może to brzmieć ambitnie, nie jest to scenariusz niemożliwy. Jeśli brytyjska gospodarka nie przyspieszy, różnica między tymi dwoma krajami może się jeszcze bardziej zmniejszyć. W przeszłości wielu brytyjskich pracowników przenosiło się do innych krajów, takich jak Niemcy, które oferowały lepsze warunki w okresie boomu gospodarczego. Czy zatem w przyszłości będziemy świadkami migracji brytyjskich hydraulików i budowniczych do Polski? To pytanie, które może wkrótce przestać być retoryczne.
Przeczytaj też: Polska gospodarka rośnie w siłę. Nowe prognozy PKB są zaskakujące