4 dniowy tydzień pracy jest bardziej przyjazny dla środowiska. Oto dlaczego. Rośnie zainteresowanie korzyściami płynącymi z czterodniowego tygodnia pracy dla produktywności i dobrego samopoczucia pracowników. Zmiana tygodnia pracy związana jest też ze zmianami klimatycznymi.
Czytaj także: Te warzywa są wysokobiałkowe. Mają tyle samo białka co jajko
4 dniowy tydzień pracy jest bardziej przyjazny dla środowiska. Oto dlaczego
W 2011 roku Simon Ursell i trzej inni współzałożyciele nowo powstałej firmy konsultingowej Tyler Grange z siedzibą w Gloucestershire w Wielkiej Brytanii postanowili dać wszystkim swoim pracownikom jeden dzień wolny w miesiącu, aby mogli wziąć udział w wolontariacie. Jednak w zeszłym roku Tyler Grange podjęło się czegoś, co niektórzy uznaliby za o wiele bardziej radykalny krok w kierunku dobrego samopoczucia pracowników, próbując dać wszystkim pracownikom jedną piątą tygodnia pracy wolnego. Firma dołączyła do największej na świecie próby czterodniowego tygodnia pracy, która miała miejsce w Wielkiej Brytanii od czerwca do grudnia 2022 roku. Pilotaż miał na celu ocenę, czy firmy mogą utrzymać produktywność przy skróconym czasie pracy – bez utraty wynagrodzenia dla pracowników.
Kierownicy i pracownicy Tyler Grange świętowali przełom z entuzjazmem, a ich wyniki pokazały, że dzienna wydajność wzrosła o 22%. Ale Ursell chciał również zmierzyć inny wynik: wpływ krótszego tygodnia pracy na ślad węglowy firmy. Jak mówi, czterodniowy tydzień pracy okazał się zaskakująco dobry również w tym zakresie. ,,Średnio zaobserwowaliśmy 21% zmniejszenie liczby mil przejechanych samochodem” – zauważa z pogodnym uśmiechem. Firma zrezygnowała ze spotkań i podróży, które były zbędne.
Rozmowa na temat czterodniowego tygodnia pracy nabiera tempa na całym świecie. Organizacja non-profit, która koordynowała brytyjską próbę, 4 Day Week Global, przeprowadziła już wcześniej pilotaż w USA i Irlandii, a sektor publiczny w Islandii oraz firmy w Hiszpanii, Szwecji, Belgii, Japonii i Nowej Zelandii przetestowały wpływ krótszego tygodnia pracy. Jednak próba przeprowadzona w Wielkiej Brytanii była największą z dotychczasowych, obejmującą ponad 60 firm i organizacji. Ostateczne wyniki zostały opublikowane 21 lutego, a niektóre z firm wysuwają coraz śmielsze twierdzenia potwierdzające to, co sugerowały wcześniejsze badania: krótszy tydzień pracy może pomóc planecie.
Juliet Schor, ekonomistka i socjolog z Boston College oraz główny badacz w 4 Day Week Global, który pracował zarówno nad pilotażem brytyjskim, jak i amerykańskim, przekonuje, że krótszy tydzień pracy jest kluczem do osiągnięcia redukcji emisji dwutlenku węgla, której potrzebuje świat. ,,Chociaż korzyści klimatyczne są najtrudniejsze do zmierzenia, mamy wiele badań pokazujących, że z czasem, gdy kraje zmniejszają liczbę godzin pracy, ich emisja dwutlenku węgla spada” – mówi. 10% redukcja godzin pracy wiąże się z 8,6% spadkiem emisji dwutlenku węgla, według badania, którego współautorką była Schor w 2012 roku.
>>>> Przełomowe odkrycie polskich badaczy – kluczowe w leczeniu tego nowotworu
Źródło: bbc.com, PolishObserver.com