Czerwona twarz po alkoholu. O tym, że nadmierne spożycie alkoholu szkodzi zdrowiu, wszyscy wiemy. Eksperci ostrzegają jednak przed skutkiem ubocznym, który możemy bezpośrednio zaobserwować po spożyciu alkoholu. Czy robisz się czerwony na twarzy po wypiciu piwa lub wina? To może być poważny znak oznaczający problemy z Twoim zdrowiem.
Czerwona twarz po alkoholu
Każdy, kto po spożyciu alkoholu zaczerwieni się na twarzy, może cierpieć na poważny problem zdrowotny. Nie oznacza to tylko zaróżowione policzki, ale całkowicie czerwoną i ciepłą twarz. Zmiany skórne mogą pojawić się także na szyi i klatce piersiowej. Eksperci nazywają to „reakcją zaczerwienienia po alkoholu”.
Przeczytaj koniecznie: Lekarz podaje wiek, w którym należy trwale zaprzestać picia alkoholu
Te objawy wskazują na nietolerancję alkoholu
Ilość wypitego alkoholu przez osobę dotkniętą chorobą nie jest czynnikiem decydującym. Objawy „reakcji alkoholowej” pojawiają się już przy małych ilościach, ponieważ reakcja jest jedną z głównych oznak nietolerancji alkoholu. Oprócz ciepłej, a często nawet rozgrzanej i zaczerwienionej skóry w okolicy głowy, szyi i klatki piersiowej należy zwrócić uwagę na następujące objawy ostrzegawcze :
- Ból brzucha lub uczucie ciepła w żołądku
- zwiększone tętno
- Kołatanie serca
- Słabe mięśnie
Nietolerancja alkoholu: to właśnie dzieje się w Twoim organizmie
Podobnie jak w przypadku laktozy lub glutenu, może również wystąpić nietolerancja alkoholu. Zawiera on etanol i podczas rozkładu tej substancji w organizmie powstaje aldehyd octowy, zwany także etanalem. Chociaż jest to tylko produkt pośredni, aldehyd octowy może być bardzo szkodliwy. Z reguły jednak przyczynia się jedynie do typowego „kaca”. Wątroba zwykle dość szybko przekształca aldehyd octowy w nieszkodliwą pozostałość w octanie. Jednak jak zauważa niemiecki portal InFranken, u osób z nietolerancją alkoholu ten proces metaboliczny nie przebiega prawidłowo. Z jednej strony organizm szybciej rozkłada alkohol, z drugiej strony wątroba potrzebuje więcej czasu na konwersję aldehydu octowego. Substancja zanieczyszczająca gromadzi się w organizmie i wywołuje – choć stosunkowo łagodne – objawy zatrucia. Czytaj dalej pod zdjęciem
Jest to zwykle spowodowane zaburzeniem enzymatycznym. Przyczyna tego jest nadal niejasna. Każdy, kto zaczerwieni się na twarzy z powodu wypicia alkoholu, powinien przestać pić i, jeśli to możliwe, całkowicie unikać alkoholu. Ponieważ konsekwencje to coś więcej niż tylko czerwona twarz i kac następnego dnia.
>>> Najstarszy mężczyzna na świecie i sekret jego długowieczności: „Oto co jem i ile piję” [WIDEO]
Aldehyd octowy uszkadza wątrobę, serce, a czasami także DNA. Sprzyja rozwojowi marskości wątroby i może niszczyć komórki mięśnia sercowego, co prowadzi do niewydolności serca . Ponieważ substancja zanieczyszczająca może łatwo utworzyć wiązanie z naszym materiałem genetycznym, uważa się, że aldehyd octowy jest genetycznie szkodliwy i rakotwórczy. U osób dotkniętych tą chorobą występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła i przełyku.