Przejdź do treści

Najstarszy mężczyzna na świecie i sekret jego długowieczności: „Oto co jem i ile piję”  [WIDEO]

10/04/2024 11:24 - AKTUALIZACJA 11/04/2024 10:50
dieta najstarszego mężczyzny na świecie

John Alfred Tinniswood ma 111 lat i 224 dni. Jest najstarszym mężczyzną na świecie, który został uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa w ubiegły piątek, 5 kwietnia 2024. Dwa dni wcześniej zmarł Juan Vicente Pérez, 114-letni rekordzista. Pan Tinniswood mieszka w domu opieki w nadmorskim miasteczku Southport w Anglii. Ma córkę, czworo wnuków i troje prawnuków . Swoją żonę Blodwen poznał na balu w Liverpoolu: poślubił ją w 1942 roku, rok później urodziła się ich córka Susan. Para spędziła razem 44 lata do 1986 r., kiedy to pan Tinniswood owdowiał.

Jaki jest sekret jego długowieczności?

John Tinniswood urodził się 26 sierpnia 1912 r. i brał  udział w II wojnie światowej. W chwili jej wybuchu miał 27 lat i pomimo słabego wzroku znalazł pracę w administracji wojskowej. Po wojnie John pracował jako księgowy w firmie Shell aż do przejścia na emeryturę w 1972 r. Do dziś jest niezależny w większości swoich codziennych zajęć: samodzielnie wstaje z łóżka, słucha radia, aby być na bieżąco z wiadomościami i zarządza własnymi finansami. Po otrzymaniu tytułu “najstarszego mężczyzny na świecie” od Guinnessa zapytano go, jaki jest sekret jego długowieczności.
Czytaj także: Kardiolog radzi: Najlepsza witamina dla zdrowia serca. 90 proc. Polaków ma jej niedobór

W wywiadzie dla Euronews  odpowiedział szczerze: „ To czysty przypadek. Albo żyjesz długo, albo nie. I niewiele możesz z tym zrobić.”  Ale jaka jest dieta najstarszego mężczyzny na świecie?
Czytaj dalej pod filmem

Dieta najstarszego mężczyzny na świecie

Tinniswood przyznał jednak, że zawsze prowadził możliwie najzdrowszy tryb życia. Żadnych ekscesów. Nie pali, rzadko pije alkohol, a w każdy piątek pozwala sobie na porcję ryby z frytkami. „ Jem to, co wszyscy inni w ośrodku. Nie mam specjalnej diety” – powiedział w wywiadzie z okazji odbioru nagrody. Pan Tinniswood  radzi zachować umiar w życiu : „Jeśli za dużo pijesz, jesz za dużo lub za dużo chodzisz… jeśli robisz czegoś za dużo, prędzej czy później będziesz cierpieć”. 
Przeczytaj też: Ile kawy dziennie mogę wypić? Zapytaliśmy ekspertów
Przeczytaj też: Golden retriever goni kamerę GoogleMaps, pojawiając się na ponad 1000 ujęć
źródło: euronews.com, PolishObserver.com

Tagi: