Przejdź do treści

6 rzeczy, których nigdy nie należy dotykać w samolocie

19/04/2024 13:00 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:34
Czego lepiej nie dotykać w samolocie?

Dla większości ludzi wakacje to najlepszy czas w roku. Aby dotrzeć do wymarzonego miejsca docelowego, często trzeba najpierw podróżować samolotem, a pokład dzieli się z wieloma wczasowiczami na bardzo ograniczonej przestrzeni. Jedno jest pewne: nie jest to szczególnie higieniczne. Niektóre rzeczy są prawdziwym siedliskiem bakterii – oto czego lepiej nie dotykać w samolocie.

Czego lepiej nie dotykać w samolocie? Składane stoliki

Jedzenie i napoje kładziemy na składanych stolikach przed siedzeniem. Lepiej jednak nie dotykać samego blatu. Badanie przeprowadzone przez University of Arizona wykazało, że są one często skażone zarazkami MRSA i norowirusami.

Podłokietnik

Jak odkryli naukowcy, bakteria E. coli czuje się szczególnie dobrze na podłokietniku i może tam przetrwać przez niewiarygodne 96 godzin.

Mała kieszeń na przednim siedzeniu

Na siedzeniu przed nami zawsze znajduje się mała kieszeń. Często zawiera ona magazyn pokładowy i instrukcje bezpieczeństwa. Wielu pasażerów zostawia tam jednak śmieci lub zużyte chusteczki do nosa. Z tego powodu to idealne miejsce dla zarazków MRSA, które mogą przetrwać do 168 godzin.

Drzwi do toalety i spłuczka

Klamka drzwi do toalety jest jednym z największych źródeł zarazków w samolocie. Każdy wczasowicz prędzej czy później musi skorzystać z ubikacji – a niektórzy po prostu zapominają umyć ręce. Z tego samego powodu zanieczyszczona zarazkami jest także spłuczka. Dzieje się tak, ponieważ większość ludzi najpierw go naciska, a dopiero potem myje ręce.

Miejsca siedzące w przejściu

W samolotach czasami występują turbulencje. W drodze do toalety ludzie trzymają się oparć siedzeń w przejściu, gdy samolot się kołysze. Z tego powodu znajduje się tam sporo zarazków.

Koce i poduszki

Koce i poduszki to wybawienie podczas długich lotów. Są one dostarczane przez linie lotnicze – a wraz z nimi wirusy od poprzednich pasażerów. Dlatego należy zawsze upewnić się, że są one owinięte folią termokurczliwą lub po prostu zabrać ze sobą własną poduszkę.
Czytaj także: Przepisy Ryanair dotyczące bagażu rejestrowanego. Jeden błąd może SKUTKOWAĆ odmową wpuszczenia na pokład samolotu

Jak chronić się przed zarazkami w samolocie?

Zdecydowanie powinieneś regularnie myć ręce, aby mieć pewność, że opuścisz samolot w pełni zdrowy. Jeśli na przykład musisz dotknąć składanego stolika, możesz założyć rękawiczki lub wyczyścić go środkiem dezynfekującym.

Drzwi toalet najlepiej dotykać ręcznikiem, a w maszynie nie należy zdejmować butów, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak często podłoga była czyszczona. Ogólnie rzecz biorąc, od czasu pandemii koronawirusa maszyny są czyszczone dokładniej niż wcześniej. Niemniej jednak zawsze należy podejmować własne środki ochronne. Źródło: Focus.de, PolishObserver.com

Tagi: