Przejdź do treści

To dzieje się z Twoim organizmem, jeśli codziennie rano pijesz oliwę z oliwek

06/03/2024 11:21 - AKTUALIZACJA 19/03/2024 10:55

Codzienne picie oliwy z oliwek. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest uważana za bardzo zdrową. Ale czy wiesz, że ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, jeśli codziennie rano ją pijesz? Oto ile oliwy z oliwek powinno się pić i która jest najlepsza.

Codzienne picie oliwy z oliwek pobudza trawienie

Chociaż oliwa z oliwek jest bardzo zdrowa, należy pamiętać, że tłuszcze te są bogate w kalorie. 1 łyżka zawiera około 88 kalorii. Jeśli to dla ciebie za dużo, możesz zacząć od łyżeczki rano – radzą eksperci FOCUS ONLINE.

Codzienne picie 1 łyżki oliwy z oliwek na czczo pomaga w trawieniu. Ma działanie lekko przeczyszczające. Niewielka jej ilość jest nieszkodliwa i dobra dla jelit. Pomaga złagodzić także zaparcia. To dlatego, że oliwa z oliwek jest pełna nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają wzrost bakterii jelitowych i stymulują wypróżnienie.
Ostrzeżenie: w dużych ilościach oliwa z oliwek może powodować problemy jelitowe. Dlatego należy spożywać ją z umiarem.

Chroni wątrobę

Wiele osób cierpi na bezalkoholowe stłuszczenie wątroby, ale często nic o tym nie wie. Jest to spowodowane przede wszystkim nadwagą lub brakiem ruchu. Ale przewlekłe zapalenie może również prowadzić do chorób wątroby.
Przeczytaj także: Zaklejanie ust plastrem do snu. Czy rzeczywiście tak lepiej się śpi?

Należy pamiętać, że oliwa z oliwek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oliwa z oliwek może zrównoważyć stres oksydacyjny w wątrobie spowodowany przez toksyny, a tym samym chronić komórki wątroby. Czytaj dalej pod zdjęciem

Codzienne picie oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jest dobra dla serca

Zawarte w niej kwasy oleinowe chronią serce, obniżają poziom cholesterolu oraz utrzymują elastyczność naczyń krwionośnych. Oliwa z oliwek składa się w 70% z jednonienasyconych iw 10% z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Taki skład pomaga obniżyć szkodliwy cholesterol LDL i tym samym zrównoważyć stosunek do zdrowego cholesterolu HDL. 

Oliwa z oliwek dla urody

Spożywanie łyżki oliwy z oliwek każdego ranka wpłynie tqakże pozytywnie na włosy i paznokcie. Zawiera biotynę, która wzmacnia i chroni włosy oraz paznokcie od wewnątrz. Oliwę można stosować również zewnętrznie, nakładając ją na włosy i paznokcie.

Dlatego bardzo łatwo zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia: łyżka oliwy z oliwek rano na czczo wystarczy, aby poprawić trawienie, chronić wątrobę, wzmocnić układ sercowo-naczyniowy i dbać o piękno od wewnątrz.
Przeczytaj: Przebadano kawy rozpuszczalne dostępne w supermarketach. Najgorszą okazała się znana marka, którą wszyscy chętnie pijemy

Która oliwa z oliwek jest najlepsza?

Wybór dobrej oliwy jest dość trudny. Dostępne na rynku produkty nie zawsze są tym, co obiecuje ich producent. Dobra oliwa powinna wyróżniać się doskonałym smakiem i wspaniałym zapachem. Fundacja Stiftung Warentest przetestowała ostatnio 22 oliwy dostępne w supermarketach. Niektóre produkty, w ogóle nie powinny znaleźć się w sprzedaży. 7 produktów zostało odrzuconych z testu. Dotyczy to oliwy z oliwek następujących marek:

  • Edeka
  • Fiore
  • Kaufland (ekologiczne i konwencjonalne)
  • Penny
  • Rewe (organiczne i konwencjonalne).

Najlepszą oliwą z oliwek okazała się Crudo Sei Cinque Zero Olio extra virgin d’oliva z Bari na południu Włoch. Otrzymała w teście ocenę „bardzo dobra” za smak, wygląd i zapach. W kategorii zanieczyszczeń, zwycięski produkt uzyskał jednak ocenę „zadowalająca”. źródło: Focus ONLINE, Stiftung Warentest, PolishObserver.com