Przejdź do treści

5 wyjątkowych cech ludzi inteligentnych

18/06/2024 09:00

Cechy ludzi inteligentnych to kwestia, która od dawna frapuje naukowców. Na przestrzeni lat doszli oni do interesujących wniosków. Wyodrębnili unikatowe cechy, które są typowe dla ludzi o ponadprzeciętnym intelekcie. Poniżej przedstawiamy interesujące rezultaty badań.

Cechy ludzi inteligentnych – zdolność dopasowywania się do sytuacji

Rozeznanie i analiza to nieodłączne elementy życia ludzi inteligentnych. Dzięki nim mogą z łatwością dopasować się do sytuacji, nawet jeżeli jest bardzo trudna. Potwierdzają to badania naukowców, a Encyclopedia Britannica wręcz definiuje inteligencję jako zdolność do adaptacji.

Świadomość niewiedzy a intelekt

Słynny cytat Sokratesa „Wiem, że nic nie wiem” to nie oklepany tekst. To cecha ludzi inteligentnych. Potwierdza to badanie Justina Krugera i Davida Dunninga. Wykazali oni, że im mniej inteligentny jest człowiek, tym chętniej przecenia swoje możliwości poznawcze. Ujawnili, że podczas eksperymentu około połowa spośród studentów z gorszymi wynikami testu wstępnego do szkoły prawniczej przeceniła swoje umiejętności. Natomiast osoby, które zdały dobrze, zazwyczaj spodziewały się niższego wyniku niż ten, który osiągnęły.
Czytaj także: Introwertyk czy ekstrawertyk? Przekonaj się, jaki jest Twój typ osobowości!

Inteligentni lubią swoje własne towarzystwo

Ludzie niezwykle inteligentni cenią sobie czas w samotności. Oprócz tego, że łatwo potrafią znaleźć sobie zajęcie, to czerpią mniej satysfakcji ze spotkań towarzyskich niż przeciętne osoby. Potwierdza to artykuł opublikowany w British Journal of Psychology w 2016 roku. W skrócie ludzie inteligentni lubią pobyć sami ze sobą.

Czarny humor a inteligencja

Ludzie inteligentni lubią czarny humor. Badania opublikowane w 2017 roku w Cognitive Processing wykazują, że osoby, którzy osiągnęły lepsze wyniki w testach inteligencji werbalnej i niewerbalnej w znacznie większym stopniu doceniają czarny humor. Ponadto ludzie lubiący tego typu żarty nie okazywali się w żaden sposób zaburzeni ani agresywni.

Cechy ludzi inteligentnych – otwartość umysłu

Osoby inteligentne są otwarte na nowe pomysły i możliwości. Chętnie dyskutują i szukają alternatywnych scenariuszy. Psychologowie zauważyli, że takie osoby osiągają lepsze rezultaty w testach na inteligencję. Co ciekawe ludzie z wyjątkowym intelektem są bardzo ostrożni przy decydowaniu, który pomysł wcielić w życie.
Czytaj także: 5 niezawodnych sposobów na radzenie sobie ze stresem
Źródło: Focus.pl