Przejdź do treści

Ekspert ostrzega: Przez całe życie popełniasz te błędy podczas prania

27/03/2024 07:55 - AKTUALIZACJA 27/03/2024 07:55
Pranie 1

Błędy podczas prania. Większość ludzi nie zastanawia się dwa razy, kiedy zabiera się za pranie – oddziela kolory, dodaje trochę detergentu i płynu zmiękczającego, i gotowe – ale według jednego z ekspertów to za mało. Deyan Dimitrov, dyrektor generalny LaundryHeap, pralni i pralni chemicznej, podzielił się kilkoma swoimi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi prania odzieży. Ma też specjalne porady dotyczące sprzętu treningowego i strojów kąpielowych. Oto 3 błędy, które możesz popełniać podczas prania.

Błędy podczas prania. Większość osób je popełnia

Pierwszą wskazówką Deyana jest odwrócenie odzieży na lewą stronę przed włożeniem jej do pralki. Powiedział: „Odwrócenie odzieży na lewą stronę przed praniem zapewnia, że zewnętrzna warstwa nie jest ocierana przez inne rzeczy w pralce. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokowydajnej odzieży sportowej, która ma zwykle wodoodporne powłoki, które łatwo się ścierają. Jeszcze lepiej zdecydować się na siatkowy worek do prania, aby trzymać odzież sportową z dala od reszty prania w pralce”.

„Zgodnie z ogólną zasadą, pranie ubrań na lewą stronę może znacznie wydłużyć okres trwałości ubrań, więc rozsądnie byłoby stosować ten krok podczas prania wszystkich ubrań, nie tylko tych sportowych” – kontynuował.

Uważaj na ilość detergentu

Deyan dodaje, że innym błędem często popełnianym przez ludzi jest dodawanie zbyt dużej ilości detergentu do prania. „Istnieje powszechne błędne przekonanie, że użycie większej ilości detergentu zwiększy wydajność cyklu prania, podczas gdy w rzeczywistości jest odwrotnie” – wyjaśnia. „Użycie zbyt dużej ilości detergentu spowoduje powstanie nadmiaru mydlin, które zatrzymają brud, bakterie i nieprzyjemne zapachy, zamiast je usunąć. Zamiast tego zawsze trzymaj się zalecanej dawki”.

A jeśli chodzi o płyn do płukania tkanin, twierdzi, że nie należy go używać podczas prania odzieży sportowej. „Odzież sportowa jest zwykle wykonana z odprowadzających wilgoć materiałów syntetycznych, które dobrze chronią przed potem i utrzymują chłód podczas ćwiczeń. Płyn do płukania tkanin nie oddziałuje dobrze z tymi materiałami. „Zmiękczacze tkanin działają poprzez pozostawienie woskowej powłoki na naszych ubraniach, aby były bardziej miękkie. Pozostawienie jej na odzieży aktywnej hamuje jej zdolność do odprowadzania wilgoci, a zamiast tego zatrzymuje ją tam”.

„Aby tego uniknąć, pomiń całkowicie płyn do płukania tkanin lub wybierz naturalną alternatywę: wlej pół szklanki białego octu do szuflady pralki podczas ostatniego cyklu płukania. Nie będziesz musiał martwić się o zapach, ponieważ rozproszy się on w pralce”.

A jeśli chodzi o temperaturę cyklu prania, w przypadku odzieży do ćwiczeń lub czegokolwiek elastycznego, należy utrzymywać ją na niskim poziomie. „Ciepło może uszkodzić elastyczność naszych ubrań, więc pomimo tego, jak brudna może być Twoja odzież sportowa, zawsze pierz w najniższej możliwej temperaturze”. „Zakup zaufanego i skutecznego detergentu zapewni, że odzież sportowa zawsze wyjdzie z pralki tak czysta, jak to tylko możliwe – nawet po praniu w 30 stopniach”.

Z tego samego powodu mówi, że suszenie w suszarce bębnowej jest również wielkim „nie” dla odzieży do ćwiczeń. Biustonosze sportowe i spodnie do jogi należy suszyć na powietrzu, aby ich nie zniszczyć.

To nie wszystkie rady, którymi się podzielił. Zaleca on również wstępną obróbkę szczególnie przepoconej odzieży przed włożeniem jej do prania. Aby to zrobić, namocz odzież w roztworze wody i pół szklanki białego octu na godzinę przed praniem. Pomoże to usunąć nagromadzony pot i brud.
>>> „Magiczna godzina” na pranie ubrań. Koszty energii są wtedy najniższe

Co ze strojami kąpielowymi?

Jeśli chodzi o stroje kąpielowe, ekspert ma również kilka zasad. Jego najważniejszą radą jest pranie ręczne kostiumów kąpielowych i bikini, aby zapobiec ściekaniu koloru i wydłużyć ich żywotność. Pranie w pralce może spowodować skurczenie się strojów kąpielowych i uszkodzenie syntetycznego materiału.

Deyan odradza również suszenie kostiumów kąpielowych w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to „wybielić” tkaninę. Zamiast tego należy suszyć je w pomieszczeniu. Dodaje, że jego sekretem na usuwanie plam z kremu do opalania z kostiumów kąpielowych jest wylanie białego octu bezpośrednio na plamę i pozostawienie go tak długo, jak to możliwe przed praniem. „Jeśli wszystko inne zawiedzie, zanieś go do pralni chemicznej” – radzi.
Przeczytaj także: Ten drobny błąd może zniszczyć smartfona. Mało kto zwraca na to uwagę
Źródło: Mirror, PolishObserver.com

Read More