Przejdź do treści

Ten drobny błąd może zniszczyć smartfona. Mało kto zwraca na to uwagę

21/03/2024 13:00 - AKTUALIZACJA 11/04/2024 18:42
jak prawidłowo ładować telefon?

Istnieje wiele błędów, które można popełnić podczas ładowania smartfona lub innych urządzeń zasilanych baterią. Prawdopodobnie znasz już kilka z nich – na przykład zawsze powinieneś używać odpowiednich akcesoriów i nie ładować urządzenia do granic możliwości. Istnieje jednak jeden powszechny błąd, na który mało kto zwraca uwagę. Oto jak prawidłowo ładować telefon.

Jak prawidłowo ładować telefon?

Przy ładowaniu smartfonów i innych urządzeń z baterią bardzo ważna jest prawidłowa kolejność podłączania kabli. Zastanów się: czy najpierw podłączasz kabel do telefonu komórkowego, a następnie zasilacz do gniazdka?

Ten błąd może być szkodliwy dla urządzenia. Według Huawei może to skutkować „utratą danych, spadkiem wydajności, skróceniem żywotności baterii, zawieszaniem się i ponownym uruchamianiem telefonu, migotaniem ekranu i szumami, uszkodzeniem obwodu i innymi problemami„.
Przeczytaj: Zakaz sprzedaży smartfonów osobom poniżej 16 roku życia. To już prawie pewne

Powodem tego jest przepięcie. Gdy zasilacz jest podłączony do gniazdka, mogą wystąpić krótkie skoki napięcia trwające kilka milisekund. Nie można tego uniknąć – ale jeśli kabel na drugim końcu jest już podłączony do gniazda ładowania smartfona, przepięcie może w pewnych okolicznościach spowodować uszkodzenie. Dlatego należy zawsze najpierw podłączać zasilacz, a następnie kabel do urządzenia.

To samo dotyczy odłączania urządzenia

To samo dotyczy sytuacji odwrotnej: gdy urządzenie jest w pełni naładowane, należy najpierw odłączyć kabel od gniazda ładowania, a następnie wtyczkę sieciową od gniazda.
Czytaj także: Pamiętaj o tym podczas ładowania smartfona, a bateria będzie dłużej trzymać

Im częściej popełniasz ten błąd, tym większe ryzyko wystąpienia szkód. Jeśli więc codziennie podłączasz swój telefon komórkowy w niewłaściwej kolejności, ryzykujesz skrócenie żywotności baterii i sprzętu. Przepięcie można rozpoznać po cichym brzęczeniu po podłączeniu urządzenia. Źródło: CHIP.de, PolishObserver.com