Przejdź do treści

Czy aloes jest szkodliwy dla kotów?

28/07/2023 08:02 - AKTUALIZACJA 20/12/2023 15:59
Aloes dla kota

Czy aloes jest szkodliwy dla kotów? Ciekawość i nuda niektórych kotów powoduje, że od czasu do czasu skubią one rośliny domowe. W przypadku wielu roślin jest to nieszkodliwe, ale aloes dla kota jest niebezpieczny.
Czytaj także: Olej z łososia dla zwierząt. Dlaczego to najlepsze, co możesz dodać swojemu zwierzakowi do posiłku?

Czy aloes jest szkodliwy dla kota?

Koty najczęściej żyją w dobrze chronionych pomieszczeniach. Ale niebezpieczeństwa czyhają na te ciekawskie zwierzęta również w pomieszczeniach. Na przykład ciekawość i nuda niektórych kotów powoduje, że od czasu do czasu skubią one rośliny domowe. W przypadku wielu roślin jest to nieszkodliwe. Na przykład trawa jest czasami zjadana przez koty, ponieważ pobudza ich trawienie. Inne rośliny, takie jak trawa cyprysowa, basket marante czy drzewo pieniężne są równie nietoksyczne dla kotów.

Aloes jest rośliną pożyteczną dla człowieka i ma wiele zastosowań. Dla kotów jednak aloes może być trujący. Tylko czysty żel aloesowy jest bezpieczny dla kotów. Liście zawierają jednak również aloinę. Aloina jest dla kotów toksyczna i może prowadzić do ciężkiego zatrucia. Ponadto koty mogą zranić się na kolcach aloesu. Jeśli kot nie odstraszy się kolcami rośliny i skubie aloes, może połknąć toksyczną aloinę i zatruć się nią.

Oto objawy, które wskazują na zatrucie aloiną u kota: nudności i wymioty mogą być częstym objawem zatrucia, biegunka, która może być krwawa w cięższych formach, jest również oznaką zatrucia aloiną.
Często zatrute koty nie jedzą, ponieważ błony śluzowe jamy ustnej są podrażnione lub zranione.
Czasami może wystąpić paraliż. W ciężkich przypadkach może dojść do uszkodzenia nerek. Zaleca się, aby w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, zasięgnąć z kotem porady weterynaryjnej.

>>>> Kot zdobył narodową nagrodę za opiekę nad swoją niepełnosprawną opiekunką

Źródło: utopia.de, LifeisGreen.pl