Przejdź do treści

6 superfoods, które łagodzą niepokój i stres

17/08/2023 09:40 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
superfood na stres

6 superfoods, które łagodzą niepokój i stres. W dzisiejszym szybkim i stresującym świecie lęk stał się powszechnym zjawiskiem dla wielu osób. Chociaż dostępne są różne metody leczenia, przyjęcie zdrowego stylu życia, który obejmuje zbilansowaną dietę, może znacząco przyczynić się do radzenia sobie z lękiem.
Czytaj także: Czy dieta wpływa na płodność? Oto co mówią eksperci

Superfood na stres – oto 6 produktów, które łagodzą niepokój

W jaki sposób superfoods mogą pomóc zmniejszyć niepokój? Ekspert ds. fitnessu i żywienia Rohit Shelatkar wyjaśnia, że stres i niepokój są wywoływane przez zwiększoną produkcję kortyzolu w organizmie. W takich momentach ludzie często spożywają nadmierne ilości przetworzonych, słodkich i słonych posiłków. Chociaż te wysokotłuszczowe pokarmy mogą tymczasowo poprawić nasz nastrój i stymulować ośrodki przyjemności w naszym mózgu, ostatecznie powodują więcej szkody niż pożytku i zwiększają naszą podatność na stany depresyjne i lękowe. ..Kofeina, przetworzone mięso i żywność bogata w cukier mogą podnosić poziom kortyzolu i pogarszać objawy lękowe” – mówi Shelatkar. Poza białkiem, i witaminami, istnieją pewne superfoods, które pomagają zmniejszyć niepokój i wiele problemów związanych z ciałem, takich jak stres, depresja i zmęczenie.

  1. Jagody i borówki – są nie tylko pyszne, ale także pełne przeciwutleniaczy, zwłaszcza antocyjanów, które, jak wykazano, mają działanie zmniejszające stres. Te przeciwutleniacze pomagają zwalczać stres oksydacyjny i stany zapalne, które są związane z zaburzeniami lękowymi. Badanie opublikowane w Journal of Nutritional Science wykazało, że suplementacja borówkami poprawiła nastrój i zmniejszyła objawy depresji i lęku u młodych dorosłych. Dodanie garści do codziennej diety może zapewnić naturalny zastrzyk zdrowia psychicznego.
  2. Łosoś – tłuste ryby, takie jak łosoś, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). ,,Tłuszcze omega-3 są powiązane z poprawą stresu oksydacyjnego i kontrolowaniem lęku poprzez poprawę funkcji mózgu” – mówi Shelatkar. Regularne spożywanie łososia może stanowić naturalne źródło tych kwasów tłuszczowych omega-3 i przyczynić się do uspokojenia umysłu. Orzechy włoskie i nasiona lnu są również bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i mogą być dodawane do diety w celu zmniejszenia niepokoju.
  3. Banany – są dobrym źródłem magnezu. Badanie z 2004 roku opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition sugeruje, że suplementacja magnezem może poprawić nastrój. Jeden duży banan zawiera 37 mg magnezu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi. ,,Banan pomaga w utrzymaniu niższego tętna, a także pomaga kontrolować niepokój, niepokój i wahania nastroju” – mówi Shelatkar.
  4. Węglowodany złożone – ekspert ds. żywienia wyjaśnia, że pełnoziarniste węglowodany złożone zapobiegają uczuciu przygnębienia, zapewniając powolne uwalnianie energii do krwiobiegu. Wiadomo, że węglowodany w mózgu zwiększają poziom serotoniny, czasami nazywanej ,,hormonem szczęścia”. Aby utrzymać energię i szczęście, upewnij się, że każdy znaczący posiłek jest rozłożony w czasie i zawiera owies, pełnoziarnistą pszenicę, komosę ryżową, jęczmień lub inne pełne ziarna.
  5. Owoce cytrusowe – najwyższe stężenie witaminy C można znaleźć w owocach cytrusowych, które również pomagają w radzeniu sobie ze stresem. ,,Wykazano, że witamina C zmniejsza stres emocjonalny i fizyczny, prawdopodobnie poprzez obniżenie poziomu kortyzolu” – mówi Shelatkar. Hormon kortyzol, znany również jako hormon ,,walki lub ucieczki”, jest uwalniany pod wpływem stresu i został powiązany z wieloma zaburzeniami medycznymi.
  6. Fasola i rośliny strączkowe – w przeglądzie opublikowanym w Nutrients w 2017 r. oceniono wpływ spożycia roślin strączkowych na markery zdrowia psychicznego. Przegląd wykazał, że spożycie roślin strączkowych może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie lęku i poprawę nastroju ze względu na ich skład odżywczy. Ciecierzyca, soczewica, fasola i inne rośliny strączkowe zawierają przeciwutleniacze, witaminę B6 i magnez. Mogą być używane jako alternatywa dla czerwonego mięsa w przepisach na sauté i stir-fry, ponieważ są bogate w białko.

>>>> 7 produktów spożywczych, których NIGDY nie należy spożywać po upływie terminu przydatności do spożycia

Źródło: healthshots.com, PolishObserver.com