Przejdź do treści

Ważne zmiany w UK w marcu 2024 roku. Będą miały wpływ także na Polaków żyjących w tym kraju

29/02/2024 16:00 - AKTUALIZACJA 04/03/2024 12:45
zmiany w UK w marcu 2024 roku

Zaledwie kilka chwil dzieli nas od marca. Ten nadchodzący miesiąc, oprócz długo wyczekiwanej wiosny, przyniesie ze sobą szereg zmian, które dotkną zarówno obywateli UK, jak i Polaków mieszkających w tym kraju. Od budżetu, przez podwyżkę biletów kolejowych, po koniec wielu programów finansowych – oto najważniejsze zmiany w UK w marcu 2024 roku.
Przeczytaj koniecznie: Ryanair ogranicza loty do Polski: zmiany w rozkładzie i zawieszone połączenia na ważnych trasach

Zmiany w UK w marcu 2024 roku

Marzec zapowiada się jako ważny miesiąc dla finansów, a w centrum uwagi znajdzie się budżet przedstawiony przez Jeremy’ego Hunta. Kanclerz skarbu zaprezentuje swój plan fiskalny w przyszłym tygodniu, w którym dowiemy się, czy zostaną wprowadzone dalsze cięcia podatkowe. Pojawiają się również pogłoski o zmianach w opłacie skarbowej i podatku od spadków.
Czytaj także: Brytyjskich emerytów czeka kontrola kont bankowych. „To o krok za daleko”

Są również złe wiadomości: w przyszłym miesiącu wzrosną ceny biletów kolejowych i także poznamy miesięczne dane o inflacji oraz kolejne ogłoszenie stóp procentowych Banku Anglii. W przyszłym miesiącu zakończą się również kluczowe programy, w tym Fundusz Wsparcia Gospodarstw Domowych i dodatek energetyczny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Podwyżka cen biletów kolejowych

Regulowane taryfy kolejowe w Anglii wzrosną o 4,9% od 3 marca. Obejmuje to bilety okresowe na większość podróży podmiejskich, niektóre bilety powrotne poza szczytem na trasach długodystansowych oraz bilety elastyczne na podróże po głównych miastach.

Jest to następstwem wzrostu cen biletów kolejowych o 5,9% w marcu ubiegłego roku. Aby zaoszczędzić pieniądze na podróżach pociągiem, warto zarezerwować bilety z jak największym wyprzedzeniem i sprawdzić, czy można skorzystać z karty kolejowej. W zależności od tego, jak często podróżujesz, warto również rozważyć zakup biletów elastycznych, tygodniowych, miesięcznych lub rocznych.

Ostateczny termin na złożenie wniosku o Pension Credit

Tysiące gospodarstw domowych powinno sprawdzić swoje uprawnienia do Pension Credit do 5 marca, aby móc otrzymać 299 funtów dopłaty z tytułu kosztów utrzymania. Świadczenie Pension Credit można przedłużyć o trzy miesiące.

Pension Credit jest dostępny dla osób, które osiągnęły państwowy wiek emerytalny i mają niskie dochody. Zwiększa on dochód do 201,05 GBP tygodniowo dla osób samotnych i do 306,85 GBP dla par, a także odblokowuje inne świadczenia, takie jak bezpłatne licencje telewizyjne dla osób powyżej 75. roku życia i zniżki na podatek lokalny.

Budżet

Jeremy Hunt przedstawi swój wiosenny budżet 6 marca. Może to być ostatnia szansa dla rządu na ogłoszenie jakichkolwiek większych zmian finansowych przed wyborami powszechnymi.

Inflacja

Najnowsze dane o inflacji z Office for National Statistics zostaną opublikowane 20 marca. Inflacja jest miarą zmian cen w czasie. W najnowszej aktualizacji ONS ujawniono, że inflacja pozostała na tym samym poziomie 4% w styczniu. Czytaj dalej pod zdjęciem.

W najwyższym punkcie inflacja osiągnęła 11,1% w ciągu 12 miesięcy do października 2022 r. Celem Banku Anglii jest inflacja na poziomie 2%, co oznacza, że obecna stopa jest nadal dwukrotnie wyższa.

Stopy procentowe

Bank Anglii ogłosi swoją kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych 21 marca. Bank centralny utrzymał swoją podstawową stopę procentową na poziomie 5,25% podczas ostatniego czwartego posiedzenia – wstrzymując czternaście rund podwyżek stóp procentowych, z ulgą dla posiadaczy kredytów hipotecznych i kredytobiorców.

Podstawowa stopa procentowa jest tym, co Bank Anglii pobiera od innych banków i pożyczkodawców – to z kolei wpływa na stopy procentowe, które są pobierane od klientów pożyczających pieniądze.

Koniec Funduszu Wsparcia Gospodarstw Domowych

Obecna runda Funduszu Wsparcia Gospodarstw Domowych zakończy się 31 marca. Pieniądze są przekazywane za pośrednictwem lokalnych rad, które decydują, jaki rodzaj pomocy zaoferować – i kto ją otrzyma. Rodzaj wsparcia to zazwyczaj bony do supermarketów, pomoc energetyczna, a nawet dotacje pieniężne.

Łączna kwota przeznaczona na Fundusz Wsparcia Gospodarstw Domowych wynosi obecnie ponad 2 miliardy funtów od czasu jego uruchomienia w październiku 2021 roku. Ponieważ jednak nie ma ustalonych wytycznych dotyczących tego, jaką pomoc można zaoferować, oznacza to, że wiele rodzin staje w obliczu loterii kodów pocztowych, jeśli chodzi o dostępną pomoc.

Podwyżka cen BT/EE

BT i EE, które są częścią BT Group, potwierdziły, że ceny wzrosną o 7,9% od 31 marca. BT poinformowało The Mirror, że średnia podwyżka wyniesie 3 funty miesięcznie. Jeśli jesteś użytkownikiem tylko telefonu stacjonarnego lub Home Phone Saver, Twój rachunek wzrośnie tylko o CPI, czyli 4%.
Czytaj także: Kto zarabia najwięcej? Średnie wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii według wieku w 2024r

Rachunek nie wzrośnie w ogóle, jeśli korzystasz z pakietu taryf społecznościowych BT Basic lub Home Essentials, ponieważ ceny te zostały zamrożone. Zawsze porównuj ceny w innych miejscach, jeśli nie masz już umowy, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć lepszą ofertę.

Koniec programu Warm Home Discount

Dodatek energetyczny daje kwalifikującym się gospodarstwom domowym 150 funtów zniżki na rachunki za energię. Jeśli kwalifikujesz się do programu, pieniądze zostaną doliczone do twojego rachunku za energię do 31 marca. Jednak termin składania wniosków, jeśli jeszcze nie otrzymałeś płatności, upływa 29 lutego. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: