Przejdź do treści

Ważne zmiany od jesieni 2023. Będą miały duży wpływ na życie codzienne mieszkańców Wielkiej Brytanii

22/09/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:00

Zmiany finansowe w Wielkie Brytanii: jesienią 2023 można spodziewać się ważnych zmian finansowych. Dotyczyć one będą kosztów utrzymania czy też stop procentowych. Kryzys związany z kosztami utrzymania wciąż daje się nam we znaki, gdyż pomimo spadającej inflacji, ceny żywności i energii pozostają wysokie.

Zasiłek na utrzymanie

Druga rata z tytułu zasiłku na utrzymanie (Cost of Living Payment) ma nadejść jesienią tego roku i wyniesie 300 funtów. Nie podano dokładnej daty innej niż „jesień”, jednak w 2022 roku płatności były dokonywane w odstępie czterech miesięcy.

Pierwsza rata w 2023 roku w wysokości 301 funtów została zrealizowana od końca kwietnia do połowy maja. Jeżeli wszystko będzie przebiegać według tego samego schematu, druga może nadejść w dowolnym momencie od końca sierpnia. Następnie wiosną 2024 roku zostanie wypłacona trzecia rata w wysokości 299 funtów.

Osoby uprawnione będą otrzymywać co najmniej jedno z następujących świadczeń:

> Universal Credit

> zasiłek dla osób poszukujących pracy uzależniony od dochodów (Jobseekers’ Allowance)

> zasiłek na zatrudnienie i wsparcie związane z dochodami (Employment and Support Allowance)

> zasiłek dla osób o niskich dochodach (Income Support)

> ulga podatkowa dla pracujących

> ulga podatkowa na dzieci

> zasiłek emerytalny

Pieniądze te są wypłacane bezpośrednio na konta bankowe i nie ma potrzeby ubiegania się o nie. 
>> Wielka Brytania: walka z inflacją. Przerażająco rośnie bezrobocie

Rosnące stopy procentowe 

Jedną z ważniejszych zmian finansowych jest fakt, że Bank Anglii ma ogłosić nowe stopy procentowe już 21 września 2023 roku. Na początku sierpnia Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) zagłosował za podniesieniem podstawowej stopy procentowej do 5,25%. Jest to najwyższy poziomu od 2008 roku. Rosnące stopy procentowe mogą spowodować gwałtowny wzrost spłat kredytów hipotecznych. Niektórzy właściciele domów odnotują wzrost kosztów o setki funtów z dnia na dzień.

Limit cen energii

Obecnie wynosi on 2 074 funtów, co oznacza, że przeciętny rachunek może maksymalnie osiągnąć taką kwotę. Limit zostanie zmieniony 1 października 2023 roku.

Nikt nie wie, na jakim poziomie zostanie ustalony nowy limit. Z tego powodu ciężko jest teraz stwierdzić, czy lepiej przejść na stałą taryfę, ponieważ może on ulec dalszemu obniżeniu.

Rachunki za ogrzewanie

Zimowa opłata za paliwo (The Winter Fuel Payment) to świadczenie przyznawana przez rząd osobom urodzonym przed 25 września 1957 roku. Ma ona na celu pomoc w opłacaniu rachunków za ogrzewanie i wynosi od 250 do 600 funtów.

Kwota ta obejmuje zasiłek z tytułu kosztów utrzymania emeryta (Pensioner Cost of Living Payment). Wynosi ona od 150 do 300 funtów i jest niezależna od innych płatności z tytułu kosztów utrzymania. Większość osób otrzyma pieniądze między listopadem a grudniem.
>> Jedna trzecia pracujących Brytyjczyków przewiduje koniec państwowej emerytury w ciągu najbliższych 30 lat

Programy pomocy energetycznej

Rządowy program Cold Weather Payment dla Anglii, Walii i Irlandii Północnej rozpoczyna się ponownie 1 listopada. Wypłacać będzie 25 funtów za każdy 7-dniowy okres zimnej pogody do 31 marca. Otrzymasz płatność, jeśli średnia temperatura w Twojej okolicy zostanie zarejestrowana jako 0°C lub niższa przez siedem kolejnych dni.

Program Warm Home Discount Scheme również zostanie uruchomiony ponownie w październiku i jest to jednorazowa zniżka od rachunku za energię elektryczną w wysokości 150 funtów.

Źródło: metro.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: