Przejdź do treści

Zmiana czasu na zimowy 2023 w USA. „Zapamiętajcie tę datę”

30/10/2023 14:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08
Zmiana czasu na zimowy 2023 w USA

Zmiana czasu na zimowy 2023 w USA. Niezależnie od tego, czy lubisz dodatkową godzinę snu, czy przeszkadza ci wczesny zachód słońca, już prawie czas na przestawienie zegarków, ponieważ za kilka dni kończy się czas letni. Oto data, którą należy zapamiętać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Podróż z USA do Europy. Od 2024 roku obowiązywać będą nowe zasady wjazdu

Zmiana czasu na zimowy 2023 w USA: kiedy to nastąpi

Zegary cofną się o godzinę o 2 w nocy, 5 listopada (z soboty na niedzielę). W miarę zbliżania się zmiany czasu, słońce zacznie zachodzić zaledwie kilka minut po 18:00. Po zmianie czasu słońce zacznie zachodzić mniej więcej między 16:48 a 17:00.

Zmiana czasu na zimowy 2023 w USA: ciekawe fakty

Chociaż czas letni jest nieodłączną częścią Stanów Zjednoczonych od dziesięcioleci, niewielu zna historię przyjęcia tej praktyki lub związane z nią ciekawe fakty.

Ustawa  o jednolitym czasie z 1966 roku wprowadziła czas letni w celu poprawy wydajności i koordynacji w branży transportowej. Ustawa ujednoliciła czas w pięciu istniejących strefach czasowych (wschodniej, środkowej, górskiej, pacyficznej i Alasce) i stworzyła jednolity system czasu. Przed wejściem w życie ustawy decyzja o wprowadzeniu czasu letniego nie należała do rządu federalnego, co pozwalało miastom na decydowanie o jego przestrzeganiu. 

Od oficjalnego powstania daty rozpoczęcia i zakończenia czasu letniego zmieniały się one na przestrzeni lat. Przed 1986 rokiem rozpoczynał się zwykle w ostatnią niedzielę kwietnia i kończył w ostatnią niedzielę października. W 1986 roku Kongres przyjął ustawę, która zmieniła datę początkową na pierwszą niedzielę kwietnia, począwszy od 1987 roku, natomiast datą końcową pozostała ostatnia niedziela października. 

Ustawa o polityce energetycznej z 2005 roku przeniosła daty początkowe i końcowe z pierwszej niedzieli kwietnia na drugą niedzielę marca. Zmieniło się to ponownie w 2007 roku. Datę rozpoczęcia przesunięto na drugą niedzielę marca, a datę zakończenia na pierwszą niedzielę listopada. Prawo federalne zezwala stanom na utrzymanie standardowego czasu, ale muszą uzyskać zgodę Kongresu. 

Czyj to był pomysł?

Chociaż zmiana czasu na zimowy w USA została formalnie wprowadzona dopiero w 1966 roku, Benjamin Franklin zasugerował tę praktykę w satyrycznym eseju opublikowanym w 1784 roku. Rozprzestrzenił ten pomysł paryżanom, aby mogli zmienić swój harmonogram snu i ostatecznie zaoszczędzić pieniądze na świecach i oleju do lamp.

Następnie, w 1907 roku, Anglik William Willett napisał broszurę zatytułowaną „Marnotrawstwo światła dziennego”. Zalecał w niej przesuwanie zegarów na wiosnę i cofanie ich jesienią. Zachęcał także ludzi, aby latem wstawali wcześniej z łóżka. 

Czy we wszystkich stanach i terytoriach USA obowiązuje czas letni? 

Kilka stanów i terytoriów USA nie przejmuje się czasem letnim. Arizona porzuciła tę praktykę w 1968 roku. Spowodowane to było faktem, że dodatkowa godzina światła słonecznego oznaczała gwałtowny wzrost zużycia energii w celu zapewnienia chłodu w domach.

Hawaje, Portoryko, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Guam i Samoa Amerykańskie nie przestrzegają zmiany czasu z tego samego powodu. 

W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej. Jednak czas w Polsce zmienia się według zasad europejskich, które nie pokrywają się z tymi w USA. Źródło: bts.gov, time.com, eu.dispatch.com, PolishObserver.com

Tagi: