Przejdź do treści

Alert pogodowy dla Wielkiej Brytanii. Utrudnienia na drogach i lotniskach

04/12/2023 10:45 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
złe warunki pogodowe na drogach w UK

Złe warunki pogodowe w UK. Zimowa aura na dobre zagościł już w Wielkiej Brytanii. Jak podają brytyjskie służby meteorologiczne Met Office Wielką Brytanię czeka 4 grudnia „poniedziałkowe lodowisko”. Wydano już ostrzeżenia o śniegu i lodzie na dużym obszarze kraju. Oblodzone drogi, zamknięte lotniska i tysiące gospodarstw pozbawionych prądu. 

Złe warunki pogodowe na drogach w UK

Kierowcy w UK ostrzegają, że muszą mierzyć się z „bardzo zdradliwymi warunkami pogodowymi”. Met Office wydało w całej Wielkiej Brytanii ostrzeżenia o śniegu i lodzie. Żółty alarm ogłoszono dla East Midlands, West Midlands, północnej Anglii oraz większości północnej i środkowej Walii. Met Office przewiduje, że wschodnia Szkocja będzie musiała przygotować się na zimowe ulewy i oblodzenia. W północno-wschodnich regionach w nocy wystąpi śnieg i deszcz, podczas gdy na północnym zachodzie spodziewane są mróz i lód. Jak powiedział Rzecznik RAC Breakdown, Simon Williams, północne części kraju mogą stanąć w obliczu „lodowiska”, gdy śnieg ponownie zamarznie w nocy. Dodał, że: „Spodziewamy się bardzo zdradliwych warunków lodowych w północnych częściach kraju.Ci, którzy muszą prowadzić samochód, powinni zachować szczególną ostrożność”.
przeczytaj także: Rusza wypłata Cold Weather Payment, czyli „dodatku od zimnej pogody”. Sprawdź czy też go otrzymasz

Tysiące domów wciąż bez prądu

W poniedziałkowy poranek w całej Cumbrii setki osób nadal nie miało prądu. Firma Electricity North West podała, że ​​1500 nieruchomości w Cumbrii pozostaje bez prądu po przerwach w dostawie prądu spowodowanych obfitymi opadami śniegu w tym hrabstwie. Po sobotnich obfitych opadach śniegu, operator sieci energetycznej powiedział, że w niedzielę przywrócił zasilanie 7500 domów. Jednak nadal wiele gospodarstw domowych pozostaje nadal bez prądu. Dojazd do niektórych domów jest nadal utrudniony przez obfite opady śniegu i nawet specjalistyczne pojazdy 4×4 nie mogą dojechać do wszystkich miejsc. Zgłoszono ponad 35 odrębnych uszkodzeń sieci, w tym „poważne uszkodzenia kilometrów linii naziemnych” podaje independent.co.uk. czytaj dalej pod zdjęciem.

złe warunki pogodowe na drogach w UK

Lotnisko w Glasgow zawiesiło loty

Niesprzyjające warunki pogodowe spowodowały dziś chaos w podróżach w Wielkiej Brytanii. Loty zostały odwołane z powodu obfitych opadów śniegu, a synoptycy ostrzegają, że temperatura może spaść nawet do -12°C. W poniedziałek rano, 4 grudnia, lotnisko w Glasgow tymczasowo zawiesiło wszystkie loty. Wśród lotów odwołanych ze względu na pogodę znalazł się też lot do Laponii, którym miały lecieć dzieci aby spotkać się ze Świętego Mikołaja. Jak podaje independent.co.uk “Jeden z pasażerów twierdził, że dzieci płakały z powodu odwołania lotu”. Lotnisko zostało ponownie otwarte na krótko przed 10:00. Pierwszy odlot, samolotu easyJet do Londynu Stansted nastapił o 10.30 choć pierwotnie miał wylecieć o 6:35.
źródło: idependent.co.uk, Polishobserver.com

Tagi: