Przejdź do treści

Oto, ile pieniędzy musisz zarobić, aby należeć do klasy średniej w USA

21/05/2024 10:50 - AKTUALIZACJA 21/05/2024 10:51
Klasa średnia w USA

Zarobki klasy średniej w USA mogą znacznie się różnić w zależności od stanu. Business Insider przeanalizował dane dotyczące dochodów i demografii, aby określić, co kwalifikuje się jako klasa średnia w całym kraju. Wyniki pokazały, że Utah, Idaho i Alaska mają najwyższy odsetek mieszkańców klasy średniej, podczas gdy Nowy Jork, Massachusetts i Montana odnotowują najwyższy odsetek osób należących do niższych klas.

Zarobki klasy średniej w USA

Najnowsza dostępna analiza danych US Census Bureau z 2022 roku wykazała, że 52,7% mieszkańców Utah należy do klasy średniej, podczas gdy w Nowym Jorku jest to tylko 42,3%. Według Pew Research Center, przynależność do klasy średniej definiuje się jako dochody mieszczące się w przedziale od dwóch trzecich do dwukrotności mediany dochodów w danym stanie.

Na przykład w Teksasie, zarobki klasy średniej wahają się od 48 200 do 144 600 dolarów rocznie, natomiast w Minnesocie osoby należące do tej grupy zarabiają od 54 900 do 164 700 dolarów rocznie.

Amerykanie często debatują, kto tak naprawdę należy do klasy średniej. Według US Census Bureau, realny średni dochód gospodarstwa domowego w kraju w 2022 roku wyniósł 74 580 dolarów. Jednak średni dochód w poszczególnych stanach może znacznie się różnić, wahając się od 52 700 do 101 000 dolarów. Oznacza to, że osoba zaliczana do klasy średniej w jednym stanie może być uważana za należącą do klasy niższej lub wyższej w innym.
Przeczytaj: „Najbiedniejszy” stan w USA jest dwa razy bogatszy od Polski

Nawet osoby, które matematycznie należą do klasy średniej, często nie odczuwają tego w codziennym życiu. Wielu z tych z dolnej części klasy średniej martwi się, czy będzie w stanie zaspokoić swoje codzienne potrzeby i jednocześnie oszczędzać na emeryturę. Niektóre rodziny powiedziały w rozmowie z Business Insider, że nawet sześciocyfrowe dochody gospodarstwa domowego nie wystarczają, zwłaszcza przy wysokich kosztach związanych z wychowywaniem dzieci.

Przepaść między bogatymi a biednymi

Tymczasem wiele gospodarstw domowych z sześciocyfrowymi dochodami, tzw. HENRYs (High Earners, Not Rich Yet), ma wystarczająco na codzienne wydatki, ale obawia się, że ich oszczędności nie wystarczą na wypadek sytuacji awaryjnej lub utraty pracy. Chociaż często inwestują w to, co uważają za ważne, czują się ograniczeni finansowo. W efekcie odkładają posiadanie dzieci lub zakup domu, czekając na większą stabilność finansową.

Z analizy wynika, że tylko w trzech stanach połowa gospodarstw domowych należy do klasy średniej: Utah, Idaho i Alaska. W Delaware, Wisconsin i Wyoming prawie 50% mieszkańców zalicza się do tej grupy.

Ogólnie rzecz biorąc, region Środkowego Zachodu był stosunkowo blisko połowy w kwestii liczby gospodarstw domowych, co sugeruje, że więcej osób w tych stanach oscyluje wokół mediany dochodów, charakteryzując się mniejszą różnicą w zarobkach niż w bardziej zaludnionych stanach, takich jak Kalifornia czy Nowy Jork.
Sprawdź: Planujesz podróż do USA? Ta rzecz musi znaleźć się w twoim bagażu

Z drugiej strony, w stanach takich jak Nowy Jork, Luizjana, Massachusetts i Waszyngton, liczba gospodarstw domowych należących do klasy średniej wynosiła poniżej 44%, co oznacza, że więcej mieszkańców należało do klas wyższych lub niższych.

Południe charakteryzowało się najniższą medianą dochodów gospodarstw domowych, z większością z nich mieszczących się w przedziale od średnich do wysokich 50 000 dolarów. Natomiast stany na północnym wschodzie i w środkowym Atlantyku, takie jak New Jersey, Maryland i New Hampshire, zazwyczaj dysponowały dochodami w przedziale od 80 000 do 90 000 dolarów na rok.

Klasa wyższa w USA

Nowy Jork, Kalifornia, Connecticut i Wirginia miały jedne z najwyższych odsetków gospodarstw domowych z wyższej klasy, wahając się od 19% do 21%. Według tej miary większość stanów mieściła się w przedziale od 17% do 18%, chociaż na Alasce, Utah i Idaho odsetek ten wynosił poniżej 15%.
Przeczytaj: Zarobki w USA: Oto ile zarabia przeciętny Amerykanin

Aby znaleźć się w klasie wyższej w stanach o dziesięciu najwyższych średnich dochodach, gospodarstwa domowe muszą zarabiać powyżej 178 300 dolarów rocznie, a w Waszyngtonie nawet ponad 202 000 dolarów. Missisipi dochód niezbędny do bycia klasą wyższą wynosił „tylko” 105 400 dolarów, a w Wirginii Zachodniej 108 600 dolarów.

Źródło: businessinsider.com, polishobserver.com

Tagi: