Przejdź do treści

Planujesz podróż do USA? Ta rzecz musi znaleźć się w twoim bagażu

17/04/2024 15:09 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:34
co warto wziąć ze sobą do USA

Podróż do Stanów Zjednoczonych to niezapomniane przeżycie pełne nowych doświadczeń i wrażeń. Planując wyjazd, wiele osób skupia się na dopełnieniu wszelkich formalności, spakowaniu paszportu, wydrukowanego biletu i zgody na podróż – ESTA, zapominając o jednej małej rzeczy, która może okazać się kluczowa dla komfortu podczas pobytu.

Co warto wziąć ze sobą do USA?

Zastanawiasz się, co zabrać do USA? Planując podróż ważne jest, aby zabrać ze sobą nie tylko niezbędne dokumenty, ale także odpowiednie przygotowanie pod względem elektroniki. Amerykańskie gniazdka różnią się od tych stosowanych w Europie, zarówno pod względem kształtu, jak i napięcia prądu. Dlatego też warto pamiętać o kluczowych kwestiach związanych z korzystaniem z urządzeń elektrycznych za oceanem.

Po pierwsze, amerykańskie gniazdka posiadają zupełnie inny kształt niż te znane w Polsce. Aby móc naładować baterię w laptopie, telefonie czy aparacie, konieczne jest posiadanie przejściówki. Dzięki niej możliwe będzie korzystanie z urządzeń elektrycznych zgodnie z amerykańskimi standardami.
Przeczytaj: Podróż do USA z Polski: Oto jakie dokumenty musisz mieć ze sobą

Po drugie, ważne jest aby zwrócić uwagę na napięcie prądu płynącego w amerykańskich gniazdkach. Choć część nowoczesnych urządzeń jest przystosowana do różnych napięć, niektóre z nich mogą nie działać prawidłowo, a nawet ulec nieodwracalnej awarii. Dlatego też zaleca się sprawdzenie specyfikacji technicznej urządzenia przed podróżą. Tego typu informacja zazwyczaj znajduje się na obudowie sprzętu.

Gniazdka i wtyczki w USA

W Stanach Zjednoczonych stosuje się inne wtyczki zasilania. Dwa powszechne typy wtyczek to typ A i B. Wtyczka typu A (zwana także NEMA-1) jest 2-pinowa, płaska i nie posiada przewodu ochronnego, co przypomina naszą płaską wtyczkę typu C („wtyczka euro”). Natomiast wtyczka typu B (NEMA-5) jest większa i 3-pinowa, posiada także przewód ochronny, co odpowiada naszej wtyczce typu F („wtyczka Schuko”). Aby móc na miejscu naładować telefon, bądź laptopa, niezbędne są zatem odpowiednie adaptery, umożliwiające podłączenie urządzeń do amerykańskich gniazdek.

  • Adapter z wtyczki typu C na A (płaski, bez przewodu ochronnego)
  • Adapter z wtyczki typu F na B (szeroki, z przewodem ochronnym)

Jednak w 99% przypadków wystarczy adapter do wtyczki typu B (z przewodem ochronnym). W żadnym wypadku nie należy kupować wyłącznie płaskiej wtyczki typu A, ponieważ nasze szerokie wtyczki zasilające (F) nie będą tam pasować.
Sprawdź: Podróż do USA z Polski: Oto dokładne przepisy dot. żywności w bagażu

Jeśli bierzesz ze sobą większą liczbę urządzeń, powinieneś mieć co najmniej dwa adaptery. Nie są one szczególnie drogie. Kosztują ok. 20-30 złotych.

Źródło: electricalsafetyfirst.org.uk, polishobserver.com