Przejdź do treści

Podróż do USA z Polski: Oto jakie dokumenty musisz mieć ze sobą

14/04/2024 15:30 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:34
Jakie dokumenty trzeba przygotować na podróż do USA

Jakie dokumenty trzeba przygotować na podróż do USA: Poniżej znajdziesz informacje o wszystkich dokumentach, których będziesz potrzebował, aby móc legalnie i komfortowo podróżować do USA z Polski.

Oto jakie dokumenty trzeba przygotować na podróż do USA

Paszport

Aby wjechać do USA musisz mieć ważny paszport, który nie wygaśnie w trakcie planowanej podróży. Najlepiej, by był ważny co najmniej przez 6 miesięcy po planowanej dacie powrotu.

Wiza lub ESTA

Aktualnie Polacy wybierający się do Stanów na okres nie dłuższy niż 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie potrzebują wizy. Muszą mieć elektroniczną zgodę na podróż – ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Aby uzyskać zgodę podróży ESTA, musisz wypełnić wniosek online na oficjalnej stronie internetowej CBP i uiścić opłatę w wysokości 21 dolarów (około 85 zł). Należy zrobić to najpóźniej na 72 godziny przed planowanym wyjazdem. Przed podróżą koniecznie wydrukuj autoryzację ESTA.

„Paszport musi być ważny w momencie składania wniosku o ESTA i w momencie wylotu do USA. Jeśli zatwierdzenie ESTA wygaśnie podczas pobytu w USA, nie musisz ubiegać się o nowe ESTA, ale upewnij się, że nie pozostaniesz w kraju przez łącznie 90 dni podczas wizyty. Nie można odnowić wniosku ESTA podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jeśli ESTA wygaśnie, musisz opuścić kraj w ciągu 90 dni od daty podstemplowania paszportu na ostatnim przejściu granicznym ze Stanami Zjednoczonymi. Odwiedzający, którzy chcą pozostać w Stanach Zjednoczonych dłużej niż 90 dni, muszą uzyskać wizę, odwiedzając najbliższą ambasadę lub konsulat USA i ubiegając się o odpowiednią wizę w zależności od celu podróży” – czytamy na stronieusa-esta.pl.
Przeczytaj: Święta i dni wolne od pracy w USA w 2024 roku. „Zapamiętajcie te daty”

Podróż z Polski do USA

Te dokumenty warto mieć przy sobie podczas podróży do USA

Pamiętaj! ESTA to elektroniczna zgoda, która pozwala na podróż do USA w ramach programu Visa Waiver Program (VWP), ale nie gwarantuje możliwości wjazdu.

Ostateczną decyzję o przyjęciu na terytorium USA podejmują funkcjonariusze służb granicznych na lotnisku lub w porcie morskim podczas przekraczania granicy. Mogą oni przeprowadzić dodatkowe kontrole, zadawać pytania i oceniać cel i warunki planowanej podróży. Jeśli uznają, że istnieją jakiekolwiek powody do odrzucenia wniosku o wjazd do USA, twoja podróż może zakończyć się na lotnisku.

Dlatego ważne jest, aby mieć ze sobą także inne dokumenty podróży, takie jak bilet lotniczy, jakiś dowód finansowy, np. wyciąg z konta bankowego lub kartę kredytową, aby potwierdzić, że masz środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Stanach, dokumenty dotyczące celu podróży np. rezerwację w hotelu oraz przygotować się na możliwe pytania ze strony służb granicznych.

Źródło: gov.pl, esta.cbp.dhs.gov