Z początku Zantac miał być lekiem na zgagę, nadkwasowość żołądka, wrzody i refluks. W zaledwie kilka lat stał się najlepiej sprzedającym lekiem na świecie, z kwotą sprzedaży opiewającą o miliard. Sprzedawały go popularne giganty farmaceutyczne, w tym Phizer. Teraz firma GSK zmaga się z tysiącami spraw w amerykańskich sądach w związku z podejrzeniami o rakotwórcze działanie leku. Zdecydowali się zaproponować ugodę i oferują prawie 2 miliardy funtów. Czy ranitydyna mogła powodować raka?
Zantac powodował raka? GSK zapłaci miliardy dolarów za ugodę
Firma postanowiła odeprzeć liczne ataki i ogłosiła zawarcie porozumień z 10 kancelariami prawnymi, reprezentującymi prawie 100 tyś. osób składających roszczenia. Ugody te obejmują 93 % wszystkich spraw – podaje bbc.com.
Skargę na rakotwórcze działanie leku Zantac złożyło laboratorium w USA. GSK nie przyznało się do zarzutów twierdząc, że nie ma w tej sprawie spójnych ani wiarygodnych dowodów i oferują kolejne 70 mln dolarów za rozstrzygnięcie tej skargi.
Przeczytaj także: Koniec z bezpłatnymi lekami. Pacjenci będą musieli za nie zapłacić
Zantac był pierwszym lekiem na zgagę dopuszczonym do obrotu w USA
Zantac powodował raka? GSK zapłaci miliardy dolarów za ugodę. Zantac wprowadzono na rynek w 1983r. i był pierwszym lekiem na zgagę dopuszczonym do obrotu w USA. W 2019 roku pojawiły się pierwsze spekulacje co do toksyczności leku. W ramach ostrożności, brytyjscy lekarze otrzymali zakaz przepisywania pacjentom kilku rodzajów Zantaca. Rok później amerykańskie instytucje nadzorcze wycofały Zantac ze sprzedaży z obawy o rakotwórcze właściwości głównego składnika – ranitydyny. Uruchomiło to falę pozwów wobec producentów leku. Firmy powiązane z lekiem od początku do końca zaprzeczały oskarżeniom.
Przeczytaj także: Popularny lek na receptę śmiertelnie niebezpieczny
Ranitydyna, czyli główny składnik Zantaca, odpowiadała za zmniejszanie wydzielania kwasu żołądkowego. Pojawiły się podejrzenia, że w procesie produkcji i oddziaływania ciepła mogła ulegać zanieczyszczeniom, a w konsekwencji doprowadzić przyjmujących ten lek pacjentów do raka. Miała być za to odpowiedzialna substancja chemiczna N-nitrozo-dimetyloamina (NDMA).
Przeczytaj także: Sekret długowieczności: Oto kraje, w których ludzie żyją najdłużej na świecie
Lek sprzedawały duże firmy, m.in. Phizer, Boehringer Ingelheim i Sanofi z GSK na czele, w tym Phizer i Sanofi zaakceptowały ugodę. Zantac 360 bez ranitydyny jest dalej dostępny w sprzedaży.