Przejdź do treści

Zamach na premiera Słowacji: padło kilka strzałów. Robert Fico został postrzelony, jego stan jest bardzo poważny [AKTUALIZACJA]

15/05/2024 16:09 - AKTUALIZACJA 16/05/2024 13:25

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony podczas zamachu, który miał miejsce na zakończenie posiedzenia rządu w Domu Kultury w mieście Handlová niedaleko Bratysławy. Według doniesień słowackich mediów Fico został postrzelony, gdy wyszedł na zewnątrz,. by przywitać się z tłumem. Napastnik został aresztowany. Wiadomo, że jedna z kul trafiła szefa słowackiego rządu w brzuch.

Zamach na premiera Słowacji. Padły strzały

Aktualizacja z godziny 17:48

Napływają nowe informacje na temat stanu premiera Słowacji, Roberta Fico. Polityk został przetransportowany śmigłowce do szpitala w Bańskiej Bystrzycy. „Najbliższe godziny zadecydują” napisano na oficjalnym profilu premiera na Facebooku.

Słowackie media poinformowały, że panuje embargo na nowe informacje o stanie zdrowia Fico. Personelowi medycznemu podobno odebrano telefony. W sprawie zamachu wszczęto postępowanie karne. Aktuality.sk podało, że Fico otrzymał aż 3 rany postrzałowe, w tym jedną w brzuch. Obecnie trwa operacja. Jego stan określono jako bardzo poważny. Zatrzymany mężczyzna to 71-latek, który nigdy nie leczył się psychiatrycznie – donoszą słowackie media.

Robert Fico jest bardzo ważną i zarazem kontrowersyjną postacią polityczną we współczesnej historii Słowacji. Jego kariera polityczna jako parlamentarzysty rozpoczęła się w 1992 roku, w wieku zaledwie 28 lat, kiedy dołączył do lewicy, która próbowała przejąć dziedzictwo partii komunistycznej. Następnie założył SMER, partię socjaldemokratyczną powiązaną z brukselską grupą S&D, co doprowadziło do silnych napięć z europejskimi socjalistami. Fico sprawował funkcję premiera przez trzy kadencje: w 2006, 2012 i 2016 roku.

Policja otoczyła kordonem okolicę, a Dom Kultury został ewakuowany. O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała ochrona.

Do zajścia odniosła się już prezydentka Słowacji Zuzana Čaputová. – Jestem w szoku. Życzę Robertowi Fico dużo siły w tym krytycznym momencie i szybkiego powrotu do zdrowia – cytuje AP

Jak podaje portal domov.sme.sk, nie wiadomo, dokąd dokładnie Fico został przetransportowany. Polityk ma bowiem nie znajdować się w szpitalu w Bojnicach, który znajduje się najbliżej miejscowości Handlová.