Przejdź do treści

Zakazane słowo podczas rozmowy telefonicznej. Lepiej nigdy go nie wypowiadaj

15/04/2024 17:00 - AKTUALIZACJA 15/04/2024 17:00

Zakazane słowo podczas rozmowy telefonicznej. Oszustwo to oszustwo, niezależnie od tego, czy jest to ktoś podszywający się pod Twój bank, ktoś pytający o wypadek, o którym nie masz pojęcia, czy ktoś podszywający się pod Twoją ulubioną gwiazdę i proszący Cię o pieniądze. Ale niektóre są bardziej oczywiste niż inne i ważne jest, aby być czujnym, aby nie stać się ofiarą jednego z nich. Aby pomóc Ci w takim przypadku, ostrzegamy o jednym słowie, którego nigdy nie powinieneś wypowiadać, jeśli uważasz, że dzwoni do ciebie oszust.

Zakazane słowo podczas rozmowy telefonicznej

Podczas rozmowy telefonicznej możesz usłyszeć pytanie: „Słyszysz mnie?”. Zrozumiałe jest, że zazwyczaj odpowiadasz na to pytanie – byłoby dziwne, gdybyś tego nie zrobił, prawda? Ale najwyraźniej twoja odpowiedź może pomóc oszustom.

Better Business Bureau (BBB), organizacja non-profit zajmująca się śledzeniem skarg klientów w Ameryce Północnej, wydała ostrzeżenie, że pytania takie jak „czy jesteś tam?” lub „czy to ty?” są oznakami szybko rozwijającego się oszustwa. Melanie McGovern, dyrektor BBB ds. public relations i mediów społecznościowych, powiedziała Huffpost, że od zeszłego miesiąca wzrosły obawy związane z tym oszustwem.

Wszystko zaczyna się od tego, że nieznajomy dzwoni z pytaniem: „Czy mnie słyszysz?”. A to jest po prostu próba nakłonienia cię do odpowiedzi: „Tak”. Często rozłączają się wkrótce po potwierdzeniu, ponieważ ich celem jest po prostu skłonienie cię do powiedzenia „tak”, aby wiedzieli, że ktoś tam jest.

Kelly Richmond Pope, profesor rachunkowości sądowej na Uniwersytecie DePaul, dodała, że przypadkowe „czy mnie słyszysz?” powinno być pierwszą czerwoną flagą, że połączenie jest oszustwem. Mówi, że jest to podejrzane, „ponieważ wykracza poza typowy cykl konwersacji”. BBB sugeruje, że w najgorszym przypadku nagranie, na którym mówisz „tak”, może zostać wykorzystane do autoryzacji opłat za telefon.

Pope dodał: „Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób głos audio mówiący „tak” może zostać wykorzystany, połączony w dowolnej rozmowie z bankiem lub rozmowie z firmą obsługującą karty kredytowe w celu otwarcia linii kredytowej”.

Ale zanim zaczniesz panikować przed powiedzeniem „tak”, BBB stwierdziło, że jak dotąd nie było żadnych doniesień o stratach pieniężnych po tych telefonach „czy mnie słyszysz?”. Jeśli podejrzewasz, że połączenie jest oszustwem, najlepiej od razu się rozłącz.
Przeczytaj także: Mała pomarańczowa kropka u góry ekranu. To ostrzeżenie dla użytkownika telefonu. Zobacz VIDEO
Źródło: LADBIBLE, PolishObserver.com