Skip to content

Plastikowe butelki znikną z półek. Zawarta w nich substancja może powodować poważne choroby

13/09/2024 13:42 - UPDATED 19/09/2024 12:22

Zakaz plastikowych butelek i opakowań od 2025 roku. Asortyment produktów w supermarketach wydaje się stale rosnąć, podobnie jak różnorodność opakowań we wszystkich kształtach i rozmiarach. Obraz ten może jednak wkrótce ulec zasadniczej zmianie. Nowe prawo UE, które wejdzie w życie w 2025 r., zakaże sprzedaży niektórych konserw, butelek i puszek, a także opakowań z tworzyw sztucznych. (Dalsza część artykułu poniżej)

Zakaz plastikowych butelek i opakowań od 2025 roku. BPA może powodować poważne choroby

Nacisk kładziony jest na konkretną substancję występującą w opakowaniach: Bisfenolu A, w skrócie BPA. Ten plastyfikator jest stosowany w wielu produktach, w tym w butelkach PET wielokrotnego użytku, puszkach na żywność, pokrywkach słoików i pudełkach do przechowywania. Problem: BPA może rozpuścić się z materiału po krótkim czasie, przejść do żywności i dostać się do organizmu po spożyciu. Przeczytaj także: Pilne wycofanie znanego soku z supermarketów. „Spożycie go może uszkodzić wątrobę”

BPA jest uważany za wątpliwy plastyfikator, dlatego jego stosowanie jest coraz bardziej ograniczane. Öko-Test” i Stiftung Warentest również ostrzegały przed ryzykiem w kilku badaniach, ponieważ może on zakłócać równowagę hormonalną i prawdopodobnie osłabiać układ odpornościowy.

Liczne badania wykazały, że BPA może być szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Ponieważ jego struktura jest podobna do hormonu estrogenu, może on wiązać się z jego receptorami, a tym samym zaburzać równowagę hormonalną. Te tak zwane „substancje zaburzające gospodarkę hormonalną” mogą prowadzić do chorób takich jak rak, niepłodność, cukrzyca i zaburzenia neurologiczne. Dzieci, niemowlęta i kobiety w ciąży są szczególnie zagrożone, ostrzega Niemiecka Federacja Ochrony Środowiska i Przyrody (BUND). Organizacja od lat prowadzi kampanię przeciwko zakazowi stosowania BPA w opakowaniach żywności i wyjaśnia, że inne kraje pokazały, że można obejść się bez BPA.
Przeczytaj także: Cukrzyca typu 2: Twój głos może zdradzać, czy na nią cierpisz

Komisja Europejska stanowi, że opakowania takie jak powlekane metalowe puszki i plastikowe butelki wielokrotnego użytku muszą być wolne od BPA – podał TZ. Producenci są zatem zobowiązani do przejścia na alternatywy wolne od BPA dla produktów takich jak puszki, plastikowe butelki na napoje i inne artykuły gospodarstwa domowego. Według Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa bisfenol A jest stosowany w produkcji różnych tworzyw sztucznych i żywic. Można go zatem znaleźć również w materiałach i przedmiotach mających kontakt z żywnością.

Read More