Przejdź do treści

Pilne wycofanie znanego soku z supermarketów. „Spożycie go może uszkodzić wątrobę”

13/09/2024 12:29 - AKTUALIZACJA 13/09/2024 12:29
Pilne wycofanie znanego soku ze sprzedaży

Pilne wycofanie znanego soku ze sprzedaży: Producent soków Eckes-Granini Germany ogłosił wycofanie jednej z odmian popularnego napoju, dostępnego w sklepach Rewe, Edeka i Kaufland. Powodem jest ryzyko obecności pleśni w smaku „Jabłko-Truskawka”. Spożycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym biegunki. Rozpoczęto pilne wycofanie. Firma apeluje do klientów, aby nie otwierali butelek i zwrócili je do punktów sprzedaży. (Dalsza treść artykułu poniżej)

Pilne wycofanie znanego soku ze sprzedaży

Pilne wycofanie znanego soku ze sprzedaży

W komunikacie rozpowszechnianym za pośrednictwem produktwarnung.eu firma informuje, że istnieje ryzyko rozwoju pleśni w napoju z serii FruchtTiger. Dotyczy to smaku „Jabłko-Truskawka”, ale tylko w butelkach PET o pojemności 0,5 litra z określonymi datami przydatności do spożycia:

  • 24.01.2025
  • 25.01.2025
  • 26.01.2025
  • 27.01.2025

Firma zwraca uwagę na fakt, że pleśń może stać się zauważalna poprzez plamy lub przebarwienia w napoju. Nie można jednak wykluczyć rozwoju pleśni nawet bez widocznych oznak. Oprócz tego napój może zmienić konsystencję i wydzielać nietypowy zapach. W związku z tym producent zaleca klientom, aby nie otwierali butelek i nie spożywali napoju.
Czytaj także: Pilne wycofanie sałaty z supermarketów! Groźna bakteria w kilkunastu produktach różnych marek

Produkt sprzedawano w tych supermarketach

Produkt jest dostępny w wielu supermarketach, w tym: Edeka, Rewe, Kaufland, Penny, Combi, Real i Marktkauf. Słodkie napoje można również znaleźć na wielu stacjach benzynowych i kioskach. Firma Eckes-Granini Deutschland GmbH zainicjowała już kampanię wycofywania produktów od sprzedawców detalicznych i prosi klientów o pozbycie się produktu lub zwrócenie go do punktu sprzedaży w celu uzyskania zwrotu pieniędzy. Zgodnie z przekazanymi informacjami, problem nie dotyczy  innych produktów producenta – podaje Merkur.de.

Zagrożenie dla zdrowia

Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) zwraca uwagę, że pleśń rozprzestrzenia się poprzez maleńkie zarodniki i często trafia do żywności. Mogą one wytwarzać toksyczne mikotoksyny, które według BfR są szkodliwe dla zdrowia nawet w niewielkich ilościach. Konsekwencje ich spożywać mogą być różne: od biegunki i wymiotów, po uszkodzenia wątroby i nerek, a nawet raka.

Read More