Przejdź do treści

Jeden lek zabija tysiące. Rosnąca liczba zgonów alarmuje władze Wielkiej Brytanii

11/03/2024 16:34 - AKTUALIZACJA 02/04/2024 18:21
niebezpieczny narkotyk w UK

Lek na epilepsję przyczyną tysięcy zgonów w Wielkiej Brytanii. Badania przeprowadzone przez „Sunday Times” pokazują, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat około 3400 osób zmarło z powodu pregabaliny. Dwanaście lat temu liczba zgonów wynosiła dziewięć, a do 2022 r. liczba ta wzrosła już do 780. Według The Times jest to najszybszy wzrost liczby zgonów spowodowanych narkotykami w UK w historii.
Czytaj także: Zmiany w zasiłku Child Benefit w 2024 roku. Wspaniałe wiadomości dla tysięcy rodzin

Niebezpieczny narkotyk w UK

Jak informuje National Health Service (NHS), lek ten jest stosowany w leczeniu epilepsji i stanów lękowych. Pregabalina jest dostępna w formie kapsułek, tabletek lub płynu, a jej sprzedaż możliwa jest jedynie za okazaniem recepty.

Lek ten został pierwotnie wprowadzony na rynek jako lek na padaczkę. Obecnie jest on również przepisywany na stany lękowe i bóle neuropatyczne. Według badań przeprowadzonych przez The Times i oficjalnych danych NHS, lista skutków ubocznych obejmuje:

 • Bóle głowy
 • Zmęczenie
 • Zawroty głowy
 • Duszność
 • Biegunka
 • Wahania nastroju
 • Opuchnięte kończyny (dłonie, ramiona, nogi, stopy)
 • Niewyraźne widzenie
 • Problemy z erekcją
 • Przyrost masy ciała z powodu zwiększonego głodu
 • Problemy z pamięcią

Śmiertelne konsekwencje stosowania pregabaliny

Szczególnym problemem związanym z tym lekiem jest to, że może on wywoływać euforyczny nastrój, ale także uzależnia. Osoby uzależnione nie są w stanie kontrolować przyjmowania leku i w wielu przypadkach zwiększają dawkę bez zezwolenia lub łączą go z innymi środkami odurzającymi. Może to mieć poważne, a nawet śmiertelne konsekwencje. Według szwedzkiego badania z 2019 r. stosowanie pregabaliny jest bezpośrednio związane ze zwiększonym ryzykiem zachowań samobójczych i niezamierzonych przedawkowań.
Przeczytaj: Popularne leki, które mogą osłabić mięśnie. Na pewno masz je w swoim domu

Odstawienie pregabaliny jest porównywalne do odstawienia morfiny. Objawy obejmują zwiększony ból, problemy żołądkowo-jelitowe, niepokój, panikę, niepokój i wahania nastroju.

Swoim doświadczeniem z pregabaliną podzieliła się kobieta z Manchesteru. W rozmowie z The Times wskazała, że początkowo była mile zaskoczona działaniem wskazanego leku. Lekarz przepisał jej go jako środek przeciwbólowy po wypadku, a sama kobieta była już z nim zaznajomiona jako pielęgniarka.

Działał wspaniale. Ale po miesiącu euforyczne uczucie zniknęło, a mój niepokój powrócił dziesięciokrotnie” – opisała. Również w tym przypadku kobieta sama zwiększyła dawkę leku. Skutki uboczne były tak poważne, że pewnego dnia zapomniała nawet odebrać ze szkoły swoją sześcioletnią córkę. Odstawienie leku okazało się szczególnie trudne i według samej kobiety doprowadziło ją na skraj rozpaczy: „Trzęsiesz się, nie możesz spać, nie możesz jeść. Pojawiają się wymioty, biegunka, strach. Naprawdę czujesz, że umierasz„.

Przepisywany coraz częściej

W samej Wielkiej Brytanii receptę na ten lek w 2023 roku otrzymało ponad osiem milionów osób. Zaledwie rok wcześniej National Institute for Health and Care Excellence wezwał lekarzy do poprawy środków bezpieczeństwa podczas przepisywania pregabaliny. Jednak od tego czasu liczba recept stale rośnie.Przepisywanie pregabaliny jest jak sprzedawanie samochodu bez hamulców” – powiedział jeden z lekarzy w rozmowie z The Times.

Według Komisji Leków Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego pregabalina jest również jednym z najczęściej przepisywanych składników aktywnych w Niemczech. W 2018 r. na koszt ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech wystawiono łącznie 3,9 mln recept. Źródło: HNA.de, PolishObserver.com

Tagi: