Przejdź do treści

W tym roku Niemcy zapłacą dużo więcej za wynajem mieszkań. Przerażające ceny wynajmu

21/08/2023 21:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
wynajem mieszkania w Niemczech ceny

Wynajem mieszkania w Niemczech ceny: W tym roku Niemcy zapłacą dużo więcej za wynajem mieszkań. Przerażające ceny wynajmu. Perspektywa Niemiec nie jest optymistyczna – prognozuje się dalszy znaczący wzrost kosztów czynszów na rynku i zwiększenie liczby gospodarstw domowych z trudnościami finansowymi w ciągu najbliższych lat.
Czytaj także: Odkryj tajemnicę najtańszych domów w Wielkiej Brytanii! To miasto oferuje najlepsze ceny

Wynajem mieszkania w Niemczech ceny

W wypowiedzi dla Funke Mediengruppe, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców, Lukas Siebenkotten, podkreślił, że przewiduje się dalszy znaczący wzrost czynszów w Niemczech oraz wzrost liczby gospodarstw domowych z przeciążeniem finansowym w przyszłych latach. Według prognoz liczba gospodarstw domowych, które wydają 40% lub więcej swojego dochodu na czynsz, dramatycznie wzrośnie do ponad pięciu milionów w nadchodzących latach.

Przewiduje się, że przeciętny czynsz brutto za metr kwadratowy w istniejących nieruchomościach wkrótce przekroczy 10 euro. Według najnowszych dostępnych danych, w zeszłym roku średnia ta wyniosła 8,70 euro za metr kwadratowy. Siebenkotten również ostrzegł, że w nadchodzących latach wynajmujący będą zmuszeni wykorzystać wszelkie dostępne środki prawne, aby podnieść czynsze, przewidując, że wzrosną one ,,znacznie szybciej niż płace”.

Brak budowy nowych domów szczególnie dotkliwie odbija się rynku nieruchomości. Jak udowadniają dane Federalnego Urzędu Statystycznego, rząd koalicyjny daleko odbiega od celu budowy 400 000 nowych domów rocznie. Pomimo ukończenia w ubiegłym roku większej liczby domów, koszty materiałów i odsetek rosnące w porównaniu z 2021 rokiem spowodowały, że Federalny Urząd Statystyczny odnotował jedynie wzrost o 0,6% lub zaledwie 1900 nowych domów więcej niż w roku poprzednim, osiągając łączną liczbę 295 300.

>>>> Popularny polski bank zablokuje dostęp do kont części klientów. Termin upływa w ciągu 30 dni

Źródło: funkemedien.de, PolishObserver.com