Przejdź do treści

Jak uniknąć stresu na lotnisku? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymiarach bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych

05/12/2023 16:00 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:35
wymiary bagażu podręcznego

Wymiary bagażu podręcznego w Ryanair, WizzAir, EasyJet i Jet2. Wielu z nas planuje podróż samolotem w okresie świątecznym. Musimy jednak przygotować się na liczne utrudnienia związane ze wzmożonym ruchem na lotniskach. Aby uniknąć stresujących sytuacji, najlepiej dobrze się przygotować do podróży i dokładnie sprawdzić wymiary i wagę bagażu. W ostatnim czasie wielu przewoźników zmieniło swoje regulaminy dotyczące przewozu bagażu podręcznego. Oto jakie wymiary mogą mieć aktualnie walizki, które można zabrać na pokład Ryanair, Wizzair, EasyJet i Jet2.
czytaj także:Wszystkie benefity, które możesz otrzymać w UK. Pełna lista świadczeń i kluczowe daty dla twoich finansów w grudniu

Wymiary bagażu podręcznego w Ryanair

W Ryanair przewóz małego bagażu podręcznego  wliczony jest w cenę dla wszystkich pasażerów. Jego dopuszczalne wymiary wynoszą 40x20x25 cm. Pasażerowie, którzy wykupią usługę priorytetowego wejścia na pokład mogą zabrać również duży bagaż podręczny o wymiarach 55x40x20cm o maksymalnej wadze . Należy pamiętać, że zakup online bagażu czy usługi pierwszeństwa wejścia na pokład kosztuje mniej. I tak na przykład jeśli zdecydujemy się na usługę priority podczas rezerwacji, zapłacimy na niektórych trasach tylko 6 euro. Podczas gdy  za dodatkowy bagaż o wymiarach przekraczających 55x40x20cm będziemy musieli zapłacić na na lotnisku nawet 59,99 euro.
przeczytaj też: Ile dni wolnych przysługuje ci na święta Bożego Narodzenia w UK?

Wymiary bagażu podręcznego w Wizzair

Podobnie jak w liniach Ryanair, wszyscy pasażerowie Wizzair mogą bezpłatnie zabrać na pokład małą torbę podręczną. Należy zwrócić uwagę, że w tym wypadku dopuszczalne wymiary małego bagażu podręcznego są inne i wynoszą 40x30x20 cm. Pasażerowie, którzy nie wykupili usługi WIZZ Priority, a ich bagaż podręczny okaże się większych niż 40x30x20 cm, będą musieli uiścić dodatkową opłatę w wysokości 30 EUR przy bramce. Jeśli taki bagaż nie przekracza wymiarów 55x40x23 cm, może zostać wniesiony na pokład pod warunkiem, że w kabinie jest wolne miejsce. W przeciwnym razie bagaż zostanie umieszczony w luku bagażowym. czytaj dalej pod zdjęciem.

wymiary bagażu podręcznego

Wymiary bagażu podręcznego w EasyJet

Podobnie jak u innych tanich przewoźników, każdy pasażer może bezpłatnie zabrać na pokład jeden mały bagaż podręczny. Wymiary małego plecaka lub torby są jednak inne niż w Ryanair czy WizzAir. Linie EasyJet dopuszczają trochę większy bagaż podręczny, który może mieć wymiary 45x36x20 cm (łącznie z kółkami i uchwytami). warunkiem jest to, aby bagaż zmieścił się pod siedzeniem przed pasażerem. Waga  małego bagażu podręcznego też jest nieco wyższa niż u konkurencji i wynosi maksymalnie 15 kg. Natomiast członkowie programu easyJet Plus i klienci, którzy zarezerwowali taryfę FLEXI, mogą  dodatkowo zabrać na pokład również duży bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 56x45x25 cm. 
przeczytaj także: Znana, tania linia lotnicza wprowadziła odbiór bagażu z domu. Usługa jest wliczona w cenę biletu 

Wymiary bagażu podręcznego w Jet2

Natomiast w liniach Jet2 podróżny może nieodpłatnie wnieść na pokład jedną sztukę bagażu kabinowego. Waga takiego bagażu nie może przekraczać 10 kilogramów, a jego wymiary nie mogą przekraczać 56x45x25 cm. W przypadku, kiedy bagaż kabinowy przekracza podane wyżej wymiary lub wagę, należy uiścić dodatkową opłatę. Podróżny może także wnieść na pokład dodatkową, małą sztukę bagażu kabinowego. Może to być np. torebka, torba na laptop lub artykuły zakupione na lotnisku.
źródło: Ryanair, WizzAir, EasyJet, Jet2, Polishobserver.com

Tagi: