Przejdź do treści

Lista najlepszych pracodawców na świecie według Forbesa. Wśród 700 gigantów są też polskie firmy

World's Best Employers 2023, lista najlepszych pracodawców.

World’s Best Employers 2023, lista najlepszych pracodawców. 700 firm ocenionych przez 170 000 pracowników z ponad 50 krajów w celu wskazania, które z nich wyróżniają się pod względem wizerunku korporacyjnego, rozwoju talentów, równości płci i odpowiedzialności społecznej. W siódmym corocznym rankingu World’s Best Employers 2023, opracowanym przez Forbes, wyróżniają się nazwy 6 polskich firm, których liderzy przywiązują dużą wagę do pracowników. 
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wielka Brytania tuż za Seszelami w rankingu najlepszych miejsc do życia. Pozycja Niemiec i Polski zaskakuje

Jak została stworzona lista najlepszych firm

Aby stworzyć listę, Forbes nawiązał współpracę z firmą badawczą Statista. Ankiety przeprowadzono wśród ponad 170 000 pracowników w ponad 50 krajach, którzy pracują dla międzynarodowych firm i instytucji. Respondenci zostali zapytani na przykład czy poleciliby swoją firmę rodzinie lub znajomym. Zostali także zapytani o ocenę dla swojego pracodawcy na podstawie kryteriów takich jak równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i możliwości rozwoju kariery.

Polskie firmy w rankingu

Liderem rankingu World’s Best Employers 2023 pozostaje koreański gigant technologiczny czyli Samsung. Tymczasem na podium ze srebrnym medalem znalazł się Microsoft, a trzecie miejsce zajął Alphabet. Na dodatek obie firmy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszą polską firmę, jaką możemy się pochwalić, jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Zajęła ona miejsce w pierwszej setce firm i zaklasyfikowała się na 79. pozycji. Oto pełna lista polskich pracodawców z listy Forbesa: 

79) PGE Polska Grupa Energetyczna
142) KGHM Polska Miedź
350) Pgnig Group
470) PKN Orlen
624) Black Red White
627) Amica Group

World’s Best Employers 2023: Top Ten z całego świata

Pełną listę 700 firm można znaleźć na oficjalnej stronie Forbesa, poniżej przedstawiamy Top Ten rankingu: 

  1. Samsung (Korea Południowa)
  2. Microsoft (USA)
  3. Alphabet (USA)
  4. Apple (USA)
  5. Ferrari (Włochy)
  6. IBM (USA)
  7. Adobe (USA)
  8. Costco Wholesale (USA)
  9. Bmw Group (Niemcy) –
  10. Cisco Systems (USA) Źródło: Forbes.com, PolishObserver.com