Wiosenne porządki mogą być niebezpieczne. Ogrodnictwo czy sprzątanie piwnicy – wiosenne porządki są rutynową czynnością dla wielu osób. Nikt nie myśli o tym, że wiążą się z nimi także pewne niebezpieczeństwa. Najważniejsze z nich – Hantavirus. Oto czym jest wirus i o czym należy pamiętać, aby się nim nie zarazić.
>>> Te rośliny odstraszają kleszcze. Dzięki nim uchronisz swój ogród
Wiosenne porządki mogą być niebezpieczne
Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca widoczne stają się również zakurzone listwy przypodłogowe, poplamione okna i zepsute szuflady. Większość z nas rozpoczyna wtedy wiosenne porządki. Przy wiosennej pogodzie porządkuje się także ogród lub balkon – o ile nie grozi za to mandat oraz szopę i piwnicę. Konsumenci powinni uważać, aby nie zarazić się hantawirusem.
Wydział zdrowia okręgu Rhine-Neckar już wcześniej ostrzegał przed zakażeniem. Badenia-Wirtembergia jest uważana za obszar endemiczny – infekcje występują tu szczególnie często. Jednak nie tylko tam, według Instytutu Roberta Kocha (RKI) infekcje mogą występować często również w zachodnich Niemczech. Czytaj: 4 rzeczy, które musisz robić z pralką by była zawsze czysta i pachnąca
Federalna Centrala Edukacji Zdrowotnej (BZgA) informuje, że wirusy te mogą wywoływać różne formy choroby. Są one przenoszone na ludzi przez myszy i szczury, w Niemczech głównie przez nornika czerwonogrzbietego. Występujące w tym kraju patogeny nie mogą być jednak przenoszone z człowieka na człowieka.
Po tych objawach rozpoznasz hantawirusa
Zakażone gryzonie wydalają wirusy poprzez ślinę, kał lub mocz. Według BZgA są one zakaźne jeszcze przez kilka dni, nawet gdy nie widać już śladu. Dlatego do przeniesienia choroby nie jest konieczny bezpośredni kontakt. Hantawirusy są zazwyczaj wdychane lub dostają się do organizmu przez błony śluzowe – na przykład przez wzniecany kurz. Szczególne niebezpieczeństwo istnieje podczas prac w ogrodzie. Wirusy mogą bowiem przedostać się do organizmu przez małe zranienia skóry za pośrednictwem zakażonej gleby.
Według departamentu zdrowia publicznego, większość infekcji jest łagodna lub przechodzi niezauważona. Mogą jednak wystąpić również ciężkie formy choroby z nagłym wystąpieniem gorączki w ciągu kilku dni od zakażenia. Zgony są niezwykle rzadkie. Według BZgA u człowieka mogą wystąpić następujące objawy:
- Ból głowy, ból mięśni i ból w kończynach
- Zaczerwienienie gardła
- Kaszel
- Utrudnione widzenie
- Wrażliwość oczu na światło
- Ból brzucha z biegunką i wymiotami
- Zaburzenia krążenia
Jak się przed nim uchronić?
Nie ma szczepionki ani specjalnej terapii lekowej przeciwko wirusowi. Dlatego tym bardziej ważne jest podjęcie kilku środków ostrożności podczas wiosennych porządków:
- Podczas porządków noś rękawiczki
- Przed sprzątaniem przewietrz pomieszczenie przez 30 minut
- Zwilżaj powierzchnie mopem, aby zapobiec pyleniu
- Zwilżaj odchody myszy detergentem przed ich usunięciem, aby uniknąć pylenia
- Umyj dokładnie ręce po pracy w ogrodzie lub spędzeniu czasu w piwnicy/strychu/szopie
- Przechowuj żywność i karmę dla zwierząt domowych szczelnie zamkniętą, aby nie przyciągać gryzoni
- Wyrzucaj śmieci do szczelnych pojemników/nie wrzucaj jedzenia i odpadów zwierzęcych na kompost
>>> Najnowsze badania potwierdzają – mikrocząsteczki plastiku przedostają się do mózgu
Źródło: Merkur.de, LifeisGreen.pl