Przejdź do treści

Wielka Brytania zamraża podatek od alkoholu. Tyle obecnie kosztuje kufel piwa

04/12/2023 16:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Wielka Brytania zamraża podatek od alkoholu. Kufel piwa kosztuje średnio 4,63 funta

Miłośnicy alkoholu w Wielkiej Brytanii odetchnęli z ulgą po tym, jak kanclerz skarbu Jeremy Hunt ogłosił zamrożenie podatku od alkoholu. Decyzja ta przyniesie znaczne oszczędności brytyjskim pubom i ich klientom, pozostawiając w ich kieszeniach łącznie 4,3 mld funtów. Wiadomość spotkała się z ogromnym entuzjazmem ze strony sektorów alkoholowych i gastronomicznych.
Przeczytaj: Sheffield zachowało tytuł światowej stolicy piwa ale

Wielka Brytania zamraża podatek od alkoholu

Zamrożenie cła na alkohol oznacza, że ceny piwa i napojów spirytusowych pozostaną na obecnym poziomie. To dobra wiadomość dla branży alkoholowej, która ostrzegła, że średnia cena kufla piwa w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć o 20 pensów, jeśli rząd nie podejmie interwencji.

Czytaj także: Ile dni wolnych przysługuje ci na święta Bożego Narodzenia w UK?

W ciągu ostatniego roku średnia cena kufla piwa wzrosła o 50 pensów do 4,63 funta, a w niektórych londyńskich pubach nawet do 8 funtów. „Wiem, że dla wielu osób wyjście do pubu stało się droższe” – powiedział kanclerz skarbu Jeremy Hunt w oświadczeniu z 22 listopada. „Uważnie wysłuchaliśmy przekonujących argumentów dotyczących podatków na alkohol, w tym tych w przemyśle szkockiej whisky… Tak więc, oprócz potwierdzenia naszej gwarancji Brexitu dla pubów, co oznacza, że cło na kufel jest zawsze niższe niż w sklepach, zdecydowaliśmy się zamrozić wszystkie podatki na alkohol do 1 sierpnia przyszłego roku. Oznacza to brak podwyżek podatków na piwo, cydr, wino i napoje spirytusowe” – powiedział, cytowany przez harpers.co.uk.

Zadowolenie w sektorze napojów

Miles Beale, dyrektor generalny Wine and Spirits Trade Association, wyraził zadowolenie z decyzji o zamrożeniu podatku, wskazując, że jest to ogromna ulga dla przemysłu winiarskiego i spirytusowego oraz sektora gastronomicznego, które zostały mocno dotknięte w ostatnich latach.
Czytaj także: Tylko tyle papierosów można przewieźć do Wielkiej Brytanii w 2023 roku. AKTUALNE LIMITY

Stephen Russell z UK Spirits Alliance podziękował ministrowi za decyzję, mówiąc, że jest to wotum zaufania dla tego dynamicznego, krajowego sektora. Dodał, że decyzja ta pobudzi wzrost w branży, wesprze miejsca pracy i pomoże konsumentom w czasach, gdy budżety domowe pozostają pod presją.

Nuno Teles, szef Diageo GB, również wyraził swoją wdzięczność, mówiąc, że decyzja wspiera krajowy sektor, który zatrudnia wiele osób w Wielkiej Brytanii. „Dziś wznosimy toast za kanclerza skarbu i premiera” – dodał. Źródło: Harpers.co.uk, PolskiObserwator.de

Tagi: