Przejdź do treści

Inflacja w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie spada do 3,9%. To najniższa wartość od 2 lat

21/12/2023 11:46 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03

UK: Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii – Dobra wiadomość dotycząca inflacji w Wielkiej Brytanii – roczna stopa wzrostu cen spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat. Ceny konsumpcyjne w listopadzie wzrosły o 3,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest spadkiem w stosunku do 4,6% z poprzedniego miesiąca. Spowolnienie wzrostu cen wynikało głównie z niższych kosztów paliwa i dalszego spadku inflacji żywności. Ekonomiści, w tym Bank Anglii, przewidują, że stopa inflacji pozostanie stabilna do końca roku.
CZYTAJ TAKŻE: DWP uzyska dostęp do twojego konta bankowego w ramach zwalczania oszustw

Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii

Inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen energii i żywności, spadła w listopadzie do 5,1% z 5,7% w poprzednim miesiącu. Inflacja w usługach, mierzona wskaźnikiem kosztów wynagrodzeń w firmach, również nieznacznie spadła, do 6,3%.

Spowolnienie inflacji można częściowo przypisać trendom cenowym dla nieregularnych towarów i usług, takich jak podróże lotnicze, gry komputerowe i muzyka na żywo. Dane te były „wyraźnie dużym zaskoczeniem” – zauważył Chris Hare, ekonomista HSBC. Wcześniej Wielka Brytania nie miała tak niskiego poziomu inflacji jak Stany Zjednoczone i strefa euro, ale sytuacja ta może się zmienić.
>>> To miasto w Wielkiej Brytanii uznano za najlepsze miejsce do życia

Inflacja a stopy procentowe

Inflacja w Wielkiej Brytanii pozostaje wysoka, pomimo spowolnienia w listopadzie. Bank Anglii planuje utrzymać wysokie stopy procentowe, aby zrównoważyć inflację. Jednak decydenci oczekują dłuższego i wyraźniejszego spadku płac, zanim obniżą stopy. Inwestorzy przewidują szybsze spowolnienie inflacji i oczekują większej liczby obniżek stóp procentowych w przyszłym roku. Źródło: nytimes.com PolishObserver.com

Tagi: