Przejdź do treści

Wielka Brytania: Nowy wariant COVID-19 atakuje. Szczepienia rozpoczną się szybciej niż zakładano

05/09/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Nowy wariant COVID-19, znany jako BA.2.86, eksperci NHS uznają za najbardziej niepokojący od czasu pojawienia się Omikronu. Chociaż nie klasyfikuje się go jako „wariantu budzącego obawy”, zawiera wiele mutacji. W związku z jego pojawieniem się, szczepienia przeciwko grypie i COVID-19 w Wielkiej Brytanii ulegną przyspieszeniu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Eksperci dowodzą, że papierowe słomki nie są ekologiczne. Mają tak samo szkodliwy wpływ na środowisko, jak ich plastikowe wersje

Nowy wariant COVID-19

Szczepienia dla osób przebywających w domach opieki i osób z obniżoną odpornością rozpoczną się wcześniej, 11 września, zamiast w październiku. Kolejnymi grupami, które zostaną zaszczepione, są opiekunowie, kobiety w ciąży, personel opieki społecznej oraz osoby w wieku 65 lat i starsze.

Dame Jenny Harries, dyrektor naczelna brytyjskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Zdrowia powiedziała: „Ponieważ nadal żyjemy z COVID-19, spodziewane jest pojawienie się nowych wariantów. Dzięki sukcesowi naszego programu szczepień zbudowaliśmy silną, szeroką obronę immunologiczną przed nowymi wariantami wobec całej populacji. Jednak niektóre osoby pozostają bardziej podatne na ciężką chorobę wywołaną przez COVID-19″.
>>> Holandia ostrzega przed podstępną infekcją. Każdy może się zarazić

Szczepienia już od września

NHS zapowiada działanie w celu zaszczepienia jak największej liczby osób przed okresem zimowym. Wtedy bowiem tradycyjnie wzrasta zachorowalność na grypę i COVID-19. Nowy wariant BA.2.86 uznaje się za niepokojący ze względu na liczne mutacje. Szczepienia mają na celu ochronę przed tym wariantem.

„Chociaż wiemy, że grypa i COVID zwykle uderzają najmocniej w grudniu i styczniu, nowy wariant COVID stanowi teraz większe ryzyko. Dlatego też zapewnimy, że jak najwięcej osób zostanie zaszczepionych przeciwko COVID wcześniej” – powiedział profesor Sir Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS England.

Źródło: news.sky.com PolishObserver.com