Przejdź do treści

Brytyjczycy będą pracować do 71 roku życia. Realna wizja przyszłości

14/03/2024 17:33 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02

Wiek emerytalny wzrośnie do 71 roku życia? Zgodnie z najnowszym raportem dotyczącym wpływu rosnącej średniej długości życia i spadającej liczby urodzeń na wysokość państwowej emerytury, w przyszłości wiek emerytalny pracowników w Wielkiej Brytanii będzie musiał wzrosnąć do 71 lat. Ekspert analizuje proponowaną podwyżkę wieku emerytalnego.
Przeczytaj: Do skrzynek brytyjskich emerytów trafi list. Mogą spodziewać się go w najbliższych tygodniach

Wiek emerytalny wzrośnie do 71 roku życia?

Obecny wiek emerytalny wynoszący 66 lat ma wzrosnąć do 67 lat do 2028 r. i do 68 lat od 2044 r. Badania przeprowadzone przez International Longevity Centre (ILC), thinktank zajmujący się starzeniem się społeczeństwa, wskazują jednak, że nie jest to wystarczający krok.

Sugerują one, że osoby urodzone po kwietniu 1970 r. będą musiały pracować do 71. roku życia. Istnieje też możliwość, że limit wieku będzie musiał zostać podniesiony jeszcze wyżej. Podstawowym powodem są rosnące koszty świadczeń emerytalnych, ponieważ rośnie liczba emerytów i wartość wypłat.

Rządowe Biuro Odpowiedzialności Budżetowej szacuje, że emerytura państwowa będzie kosztować około 124 miliardów funtów w tym roku finansowym. Poziom emerytury jest zabezpieczony przez potrójną blokadę, która została po raz pierwszy wprowadzona w 2010 roku. Oznacza to, że roczne podwyżki płatności są dokonywane zgodnie ze wzrostem zarobków, inflacją cen (obecnie 4%) lub 2,5%, w zależności od tego, która z tych wartości jest najwyższa. Instytut Studiów Fiskalnych oszacował, że kontynuacja potrójnej blokady doprowadzi do dodatkowych 45 miliardów funtów rocznych kosztów do 2050 roku.

To problem nie tylko Wielkiej Brytanii

Kwestia rosnących kosztów emerytur to nie tylko problem Wielkiej Brytanii. Kraje w całej Europie zmagają się obecnie z dylematem, jak zadbać o starzejące się społeczeństwa na emeryturze.

W 2023 r. we Francji wybuchły protesty w odpowiedzi na reformy emerytalne, które miały podnieść wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Trwają również protesty w Grecji, która zmaga się z reformami emerytalnymi od 2010 roku. Podwyższenie wieku emerytalnego planowane jest również w wielu innych krajach, takich jak Dania, Czechy, Hiszpania i Holandia.
Przeczytaj także: Wzrost wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii. Skazałby miliony osób na „nędzę”
Źródło: Theconversation.com, PolishObserver.com