Przejdź do treści

Wzrost wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii. Skazałby miliony osób na „nędzę”

20/02/2024 17:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03

Wzrost wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii. Podniesienie wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii do 71 lat przyniosłoby „nędzę” milionom osób, stwierdziła największa niezależna brytyjska organizacja osób starszych i były minister ds. emerytur. Krajowa Konwencja Emerytów (NPC), która reprezentuje ponad 1,15 miliona członków, stwierdziła, że propozycje „w żaden sposób nie odzwierciedlają trudnej rzeczywistości starzenia się w Wielkiej Brytanii”.
Przeczytaj także: Kryzys emerytalny w Wielkiej Brytanii. Emerytury będą niższe, wypłaty opóźnione

Wzrost wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii

Sekretarz generalny, Jan Shortt, powiedział: „Propozycje te wpłyną na wszystkich, którzy są obecnie w wieku 50 lat i młodsi, i znacznie zwiększą liczbę co czwartego emeryta, który już żyje w ubóstwie. Skażą one jeszcze więcej osób na żałosną emeryturę, a także zwiększą presję na i tak już borykające się z trudnościami usługi publiczne”.
Sprawdź: Nowe stawki podatku samochodowego od kwietnia 2024 r w UK. Podwyżka obejmie nie tylko samochody osobowe, ale także dostawcze i motocykle

Shortt uważa, że propozycje faworyzują tylko grupy o wyższych dochodach, ponieważ chociaż liczba osób żyjących dłużej rośnie, liczba osób żyjących w złym stanie zdrowia – a zatem niezdolnych do dłuższej pracy – również rośnie. „Zmuszanie osób już żyjących w złym stanie zdrowia do jeszcze dłuższego oczekiwania na emeryturę tylko zwiększy ubóstwo i zapotrzebowanie na i tak już wymagające usługi, takie jak opieka zdrowotna” – powiedział.

Ros Altmann, była minister ds. emerytur, zgodziła się z tym. „Podniesienie państwowego wieku emerytalnego do 71 lat powinno być nieuzasadnione” – powiedziała. „Tylko 10% populacji Wielkiej Brytanii pozostaje w dobrym zdrowiu do 70. roku życia, więc cięcie kosztów poprzez wydłużanie okresu oczekiwania na emeryturę w przypadku złego stanu zdrowia faworyzuje osoby z wyższymi emeryturami i wyższymi zarobkami.

„Wiek chronologiczny jest zbyt nieelastyczny jako jedyne kryterium kwalifikowalności do emerytury państwowej, która jest częścią umowy społecznej każdego pracownika. Ponadto ani NHS, ani brytyjski rynek pracy nie są przygotowane na taką politykę – ten pierwszy z powodu dużych różnic zdrowotnych w całym kraju, a drugi, ponieważ jest pełen ageizmu”.

Dwa raporty opublikowane po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu propozycji Międzynarodowego Centrum Długowieczności w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego pokazały, że obecna emerytura państwowa zapewnia znacznie poniżej minimalnego dochodu potrzebnego do zaspokojenia podstawowych potrzeb danej osoby.
Przeczytaj także: Emerytura z UK dla Polaków. Po tylu latach pracy w tym kraju otrzymasz brytyjską emeryturę
Źródło: TheGuardian.uk, PolskiObserwator.de